Vakcíny proti prasečí chřipce se budou v Česku likvidovat - vyprší jim použitelnost

Další vakcíny, které v Česku zbyly po pandemii prasečí chřipky před dvěma lety, se budou likvidovat. Pro nezájem pacientů se nevyužily a teď koncem října jim dobíhá použitelnost. Celkem jich v roce 2009 Česko nakoupilo 700 tisíc za 140 milionů korun. Tehdejší ministerstvo zdravotnictví za to dodnes čelí kritice pacientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vakcína | Foto: ABC.net.au

Například v jihlavské nemocnici měli k dispozici na 2 000 dávek, nepoužili jich ani 400. Bývalá ministryně zdravotnictví Dana Jurásková také v minulosti přiznala, že se vakcíny likvidovaly kvůli nejistotě, jestli je lékaři správně skladovali:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jansova_vakciny_komplet.mp3

„Je tam vyšší předpoklad, že všechny ty vakcíny, které budou staženy z terénu, budou spíše zlikvidovány právě z důvodu nejistoty dodržení všech těch pravidel.“

Desetitisíce vakcín prý už vloni skončilo ve spalovně královéhradecké nemocnice.

Celkem Česko před dvěma lety objednalo milion dávek séra za 220 milinů korun. Očkovat se nechalo ovšem pouze zhruba 70 tisíc lidí.

„Myslím si, že to bylo přehnaný, že se mělo počkat, až jak se to rozvine a teprve až pak objednávat. Byly to zbytečně vyhozené peníze. Ne, nebyla jsem se očkovat. Myslím si, že to spíš byla taková mediální bublina,“ říkají dvě ženy o nákupu vakcíny proti prasečí chřipce.

Jiný názor zastává jeden z jihlavských zdravotníků. "Očkování je nejlepší prevence," uvedl lékař Tomáš Kalina a dodal: "Vzhledem k tomu, jak chřipka probíhala, že mladí lidé bez jiných základních onemocnění měli velice těžké průběhy chřipky, si myslím, že to bylo potřeba."

Za velkým množstvím zbylých dívek vidí Tomáš Kalina špatné vysvětlení důležitosti vakcíny veřejnosti.

Přes 15 tun vakcín teď likviduje také Německo.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme