Valachová možná odloží odchod z vlády. Chce obhájit karierní řád učitelů

Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD měla ve středu skončit ve funkci. Svou demisi sice nestahuje, přesto se její odchod z vlády možná odloží. Valachová chce totiž ve sněmovně obhájit kariérní řád učitelů. Senát novelu ve středu vrátil se změnami poslancům. Demisi Valachové už má na stole prezident Miloš Zeman, podle kterého má ministryně čas na rozmyšlenou do 10. června, kdy se hlava státu vrací ze zahraniční návštěvy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Já svou demisi nestahuji. Chtěla bych dokončit kariérní řád," řekla ministryně školství Kateřina Valachová s tím, že s kariérním řádem spojila svou demisi. „Demisi má pan prezident, on tedy rozhoduje o jejím dalším osudu," dodala.

Čas rozmyslet si demisi má Valachová podle prezidenta Miloše Zemana do 10. června, kdy se hlava státu vrací z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu. Pokud si to nerozmyslí, odvolá ji a na její místo jmenuje současného náměstka Stanislava Štecha.

Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD (vlevo) a kandidát na nového ministra Stanislav Štech | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„S paní ministryní Valachovou jsem se v neděli setkal tady v Brně. Řekl jsem jí, že jí dávám určitý čas, aby si svoji demisi promyslela, protože mohla být učiněna v náhlém hnutí mysli," řekl prezident na tiskové konferenci v Kuřimi na Brněnsku.

„Řekl jsem jí, že když poté, co se vrátím z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu, si to nerozmyslí, tak ji odvolám a jmenuji pana profesora Štecha novým ministrem školství, takže má čas zhruba 10 dní," doplnil Zeman. Návrh na odvolání Valachové má Pražský hrad od pátku.

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka s odvoláním Valachové dál počítá. Dopoledne řekl, že prezident by s tím neměl otálet, protože ministerstvo potřebuje řádné vedení, aby mohlo intenzivně jednat o rozpočtu na příští rok a řešit dotace ve sportu.

„Teď by měl konat pan prezident. Měl by přijmout demisi paní ministryně Valachové a jmenovat nového ministra školství. Je to důležité, protože teď jsme ve fázi intenzivních rozhovorů o přípravě rozpočtu na příští rok. Myslím, že je potřeba, aby u této věci už byl nový ministr školství," uvedl Sobotka.

Kariérní řád učitelů vrátil Senát poslancům

Senátoři ve středu vrátili poslancům se změnami kariérní řád učitelů a Valachová nechce u dalšího projednávání novely v Poslanecké sněmovně chybět.

Sněmovna může vrácenou novelu projednávat nejdříve na své další schůzi, která má začít 27. června. Na nynější schůzi, která má skončit v pátek 9. června, se to už nestihne.

Senát plánuje zvýšit příplatky třídním učitelům o 3000. Valachová hodlá přesvědčit sněmovnu

Číst článek

Kariérní řád učitelů počítá s tím, že pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni.

Každý začínající učitel bude muset absolvovat dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením ve škole, kde bude působit. Pomáhat by mu měl takzvaný uvádějící učitel za příplatek 3000 korun měsíčně nebo 1500 korun při sníženém úvazku.

Senát chce v rámci zavedení učitelského kariérního řádu zvýšit příplatky třídním učitelům. Měli by dostávat 3000 korun měsíčně, tedy dvojnásobek částky schválené sněmovnou. Finančně by si měli polepšit pedagogové vykonávající některé specializované činnosti, které by ale měly být zredukovány.

Horní komora o tom ve středu rozhodla po více než čtyřhodinovém projednávání novely o pedagogických pracovnících. Ministryně Valachová ale navrhované změny odmítla vzhledem k tomu, že navýšení není finančně zajištěno.

Demise ministryně Valachové

Ministryně školství Kateřina Valachová se rozhodla rezignovat k 31. květnu. Chtěla tak převzít politickou odpovědnost za kauzu, ve které figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Střídání na ministerstvu školství. Valachovou má nahradit náměstek Štech

Číst článek

Někteří politici napříč stranami už dříve Valachovou za její rozhodnutí pochválili. „Vážím si Kateřiny Valachové, odvedla kus práce a je to charakter," napsal na Twitteru například předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

„Odstoupení ministryně Kateřiny Valachové pokládám v současné situaci za správné a odpovědné rozhodnutí," uvedl pak předseda ODS Petr Fiala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme