Valachová představila své priority. Pro školství by chtěla na příští rok víc peněz

Navyšování platů ve školství, kariérní řád, dostatek míst ve školkách a také navýšení rozpočtu ministerstva školství. To jsou priority kandidátky na post šéfky resortu Kateřiny Valachové. Osmatřicetiletou Valachovou navrhl do funkce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kdy by se mohla úřadu ujmout, zatím není jasné. Prezident se s ní chce sejít příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka na ministryni školství Kateřina Valachová

Kandidátka na ministryni školství Kateřina Valachová | Zdroj: ČTK

Valachová uvedla, že v případě svého angažmá v čele resortu bude pokračovat v plnění hlavních úkolů z programového prohlášení vlády, v tom chce navázat na svého předchůdce.

„Budu pokračovat v navyšování platů pedagogických a nepedagogických pracovníků, podpoře jejich dalšího vzdělávání. Nastavím kariérní řád pro učitele s jasnou motivační složkou na ohodnocení,“ vypočítala kandidátka na ministryni v tiskové zprávě zveřejněné na webu vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nominaci Kateřiny Valachové na post ministryně školství mluvili předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a poslankyně Anna Putnová (TOP 09)

„Chci se také soustředit na vytvoření dostatečných kapacit mateřských a základních škol a co nejdříve úspěšně obhájit příslušnou novelu školského zákona na vládě. Stojí přede mnou reforma financování regionálního školství,“ pokračovala Valachová s tím, že zde pokládá za klíčové nalézt shodu mezi státem, kraji, obcemi a odborovými svazy.

„Budu pokračovat ve změnách v oblasti technického a odborného vzdělávání,“ uvedla.

Je prý také připravená na diskusi se všemi parlamentními politickými stranami při prosazování novely vysokoškolského zákona.

„Tyto naléhavé potřeby pro zajištění kvalitního vzdělávání všem dětem ale samozřejmě předpokládají navýšení rozpočtu pro resort školství proti střednědobému rozpočtovému výhledu. První a nejzásadnější krok bude prosadit tyto požadavky při přípravě státního rozpočtu na rok 2016,“ podotkla Valachová.

Sobotka navrhl na ministryni školství Kateřinu Valachovou

Číst článek

Kandidátka na ministryni se prý chce v nejbližších dnech se potkat s klíčovými aktéry v oblasti vzdělávání.

„Nejen z ministerstva školství, ale i s odborníky z řad učitelského sboru a akademických pracovníků, odborových a zaměstnavatelských svazů, Asociace krajů, poslanců a senátorů z příslušných výborů,“ doplnila Valachová.

Aby se mohla Valachová úřadu ujmout, musí ji jmenovat prezident. Oficiální návrh od premiéra už dnes dostal. „Já ze strany pana prezidenta nemám žádné signály nebo informace o tom, že by nechtěl paní Valachovou do funkce ministryně jmenovat,“ uvedl Sobotka.

Odstup jako výhoda?

Valachová jako kandidátka na ministryni není úplně nečekané jméno. Milan Štěch, předseda Senátu a také člen politického grémia ČSSD, ji podle svých slov navrhoval za členku vlády už před rokem a půl, nevadilo ani, že není stranička. Podle něj je Valachová „talent“.

„Za tu dobu, co jsem ji poznal, jsem zkonstatoval, že je nejenom velmi pracovitá, ale že má schopnost komunikovat se svými spolupracovníky, že se umí dobře orientovat a má i dobré řídicí schopnosti,“ řekl Štěch v rozhovoru pro Český rozhlas.

Valachová by měla v čele ministerstva nahradit Marcela Chládka (ČSSD), kterého se rozhodl premiér odvolat z funkce minulý týden – poté, co Mladá fronta Dnes přinesla informace o údajné Chládkově šikaně vůči podřízeným. Prezident Sobotkovi vyhověl a dnes Chládka odvolal.

Komunikační schopnosti bude podle něj moci využít při jednání s různými skupinami, které ve školství jsou, i s kolegy ve vládě.

Jistým handicapem by mohl být pro Valachovou fakt, že nepracovala přímo v oboru školství. Štěch, podobně jako i premiér Sobotka, v tom zásadní problém nevidí. Poukazují při tom na to, že Valachová prostředí zná a že jako náměstkyně ministra pro legislativu posuzovala i zákony týkající se školství.

Podle místopředsedkyně sněmovního školského výboru za opoziční TOP 09 Anny Putnové se výhody či nevýhody teprve ukáží.

„Možná nezná detailně problémy, ale na druhou stranu ten jistý odstup může být do určité míry také výhoda, protože se dívá na věci střízlivýma očima bez emocí. Takže uvidíme, jak se jí bude dařit,“ podotkla Putnová.

Kateřina Valachová | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme