Valachová přistoupila na návrh odborů, platy učitelů chce zvýšit o 10 procent

Platy učitelů by se měly zvýšit. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) je chce zvednout o deset procent. Souhlasí tak s návrhem odborů, které minimálně desetiprocentní zvýšení požadovaly. Podle Valachové je totiž nejvážnějším problémem nedostatek kvalitních učitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová | Foto: Filip Jandourek

„Částka, kterou žádají odbory, je obrovská, nicméně je legitimní. Z toho důvodu jsem žádost odborů vyslyšela a s touto částkou začnu vyjednávání s ministerstvem financí,“ řekla Valachová.

„Situace je tak vážná, že drtivá většina absolventů pedagogických škol nesměřuje do našich škol. Můžeme se dostat do situace, kdy nebude jasné, kdo bude učit naše děti, a jestli je vůbec někdo učit chce,“ uvedla ministryně.

S návrhem na zvýšení platů pedagogických i nepedagogických pracovníků o deset procent přišly odbory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo školství plánuje příští rok poslat na platy učitelů i nepedagogických pracovníků o třináct miliard korun víc. Mluvili o tom Petr Pavlík, poradce ministryně Valachové a Bohumil Kartous, vedoucí komunikace EDUin

„My jsme to odhadovali jenom k tarifnímu platu. Je to řádově pro začínající učitele o zhruba dva tisíce, pro toho, který končí, tři tisíce a u nepedagogických pracovníků by to bylo kolem patnácti set měsíčně,“ vypočítal předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

„Pokud se alespoň z části naplní tyto požadavky, určitě se posuneme k větší míře kvality ve vzdělávání. Bude to i motivační povolání pro absolventy pedagogických fakult,“ dodává Dobšík.

Valachová by víc peněz ráda získala už pro rozpočet na příští rok. Podle předběžných propočtů vychází desetiprocentní nárůst mezd ve školství na zhruba 13 miliard korun. Nově by také ministerstvo chtělo navýšit osobní příplatky. Valachová upozornila, že už mnoho let nerostou. Výhled státního rozpočtu na léta 2017 a 2018 ale zatím s navýšením peněz na školství nepočítá.

Další prioritou ministryně Valachové je zavedení kariérního řádu, který chystal už její předchůdce Marcel Chládek z ČSSD. Příslušnou novelu chce Valachová předložit vládě k projednání do konce března. V červnu by návrh ráda viděla v Poslanecké sněmovně.

Kariérní řád by měl zavést tři stupně, a to začínající učitel, samostatný učitel a vynikající učitel. Postup na vyšší kariérní stupeň by tak nově měl být spojený se zvýšením tarifního platu a přechod na druhý stupeň, tedy na samostatného učitele, zajistí pedagogům smlouvu na dobu neurčitou. Ministerstvo si od zavedení kariérního řádu slibuje hlavně zkvalitnění výuky a motivaci učitelů.

Podle ministryně je totiž nejvážnějším problémem nedostatek kvalitních učitelů. „Mým hlavním cílem je mít kvalifikované, motivované a dobře zaplacené učitele. To je základ systému,“ zdůraznila Valachová.

Ve školství už nově také platí zákon, který má zamezit dříve běžné praxi zaměstnávání učitelů jen po dobu školního roku.

Průměrný plat učitele ZŠ | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme