Valachová si vyjednala miliardu navíc pro vysoké školy. Chce zlepšit ohodnocení učitelů

Vysoké školy zřejmě dostanou příští rok víc peněz. Na navýšení rozpočtu se dohodla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Po schůzce Valachová řekla, že její hlavní prioritou je zajistit peníze pro ohodnocení pedagogů na vysokých školách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová | Foto: Filip Jandourek

„Dohoda je taková, že návrh rozpočtu by počítal s tím, že narovnání o jednu miliardu korun proti předchozímu rozpočtu by bylo už v rozpočtu na rok 2017. Tak, aby konečně vysoké školy mohly počítat s jasným finančním obnosem,“ řekla Valachová.

Hlavní prioritou je podle ní zajistit peníze pro ohodnocení pedagogů na vysokých školách.

„Je to tak, že podle zákona veřejné vysoké školy zacházejí s tím rozpočtem autonomně a ony rozhodnou, kam ty prostředky budou alokovat v souladu se zákonem, ale dá se rozumně předpokládat, že větší část těch prostředků skutečně bude určena na platy,“ poznamenal v rozhovoru pro Český rozhlas místopředseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Valachová chce ještě jednat s rektory vysokých škol o investicích v následujících letech. To Bek uvítal.

„V posledních letech se investovalo především z evropských peněz do velmi specifických typů zařízení, jako byly různé vědecké parky nebo výzkumná zařízení, ale vlastně se málo investovalo do toho, co slouží běžnému provozu vysokých škol nebo třeba studentům,“ dodal.

Šéf státní pokladny Babiš má do konce srpna na programu setkání nad rozpočtem s ministry všech tří vládních stran.

Státní rozpočet počítá pro příští rok se schodkem až 60 miliard korun. To kritizují opoziční ODS a TOP 09, podle kterých je deficit příliš vysoký.

Vláda musí rozpočet schválit a poslat do Poslanecké sněmovny do konce září.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme