Týrání, opuštění, zpronevěra dávek. Soud potvrdil pro babičku nezletilé Valerie osmiletý trest

Pražský městský soud v úterý zamítl odvolání babičky pohřešované nezletilé Valerie z Prahy. Poručnice si odpyká osm let vězení mimo jiné za týrání dívky, její opuštění a za zpronevěru jejích dávek. Verdikt je pravomocný. Osmileté odnětí svobody je maximálním trestem, který mohla poručnice vzhledem ke shromážděným důkazům dostat. Holčička je stále nezvěstná, policie po ní neúspěšně pátrá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babička pohřešované Valerie u soudu | Foto: Kateřina Součková | Zdroj: Český rozhlas

„Přes veškeré úsilí, které bylo vynaloženo, se nepodařilo zjistit, co se s Valerií stalo, ani kde se nachází,“ uvedl v úterý předseda odvolacího senátu Alexandr Sotolář.

Týrání a opuštění. Babička nezletilé Valerie dostala od soudu osm let vězení

Číst článek

Upozornil, že podle některých indicií už dívka může být po smrti. Pokud by tomu tak skutečně bylo, neexistují však důkazy k tomu, za jakých okolností smrt nastala. Policie po dívce dál neúspěšně pátrá.

Žena, která je dívčinou poručnicí, tvrdila, že Valerii před časem ponechala v Německu u příbuzných. Ti to ovšem před soudem popřeli.

Babička sedmiletou dívku podle vyšetřovatelů zanechala nejpozději před Vánocemi 2017 na nezjištěném místě. Předtím ji údajně rok a čtvrt týrala, stejně jako jejího bratra.

Babička dostala Valerii a její tři starší sourozence do péče navzdory tomu, že byla v minulosti několikrát odsouzena včetně pětiletého trestu vězení za týrání vlastních potomků.

Babička pohřešované Valerie popřela, že by dívku bila. ‚Výpovědi sourozenců jsou zmanipulované,‘ tvrdí

Číst článek

K získání dětí jí pomohla pochvalná hodnocení, jež dostala od orgánu sociálně-právní ochrany dětí a od Klokánku, kde tehdy sourozenci přebývali. Podle státní zástupkyně si žena o děti zesnulého syna zažádala ze ziskuchtivosti a hrabivosti.

Poručnice trvala na tom, že se o děti starala dobře. Soudy tomu však neuvěřily.

Verze paní obžalované stojí zcela osamoceně. Na druhé straně stojí verze tří ze čtyř vnoučat, které bylo možné vyslechnout, podpořená dalšími svědky, znaleckými zkoumáními a listinami, konstatoval Sotolář.

Nepravomocný rozsudek uložil její babičce osm let vězení za týrání a opuštění dívky, dále za zanedbání její výživy a také za zpronevěru dávek, které žena na svěřené dítě pobírala. Stanovil také, že žena musí dívce uhradit 324 tisíc a chlapci 131 tisíc korun jako bolestné a nemajetkovou újmu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme