Rusové povolali starší velitele, kteří vedou válku mnohem brutálněji, říká generál Jiří Šedivý

Ofenzíva na jihovýchodě Ukrajiny zatím ruské armádě nepřinesla významné územní zisky. „Zatím se zdá, že Ukrajinci jsou na to dobře připraveni a že se nepodařilo zničit větší část těch bránících se vojsk. I když pravděpodobně i tam dochází ke kritickým okamžikům,“ hodnotí Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky.

Tento článek je více než rok starý.

INTERVIEW PLUS Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý

Bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

Rusové se podle něj v této fázi ofenzívy zaměřují na likvidaci infrastruktury. Dělostřeleckým a leteckým bombardováním si snaží připravit podmínky pro to, aby jejich pozemní síly pronikly do větší hloubky. Ani ruské zásoby munice ovšem nejsou nekonečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby

„Doba palebné přípravy už trvá relativně dlouhou dobu, takže buď se skutečně rozhodnou pro něco zásadního, anebo se prokáže, že nejsou schopni zahájit nějakou soustředěnou a účinnou ofenzívu,“ uvádí s tím, že v takovém případě by omezili své bojové aktivity a i přes pompézní vyhlášení o vítězství by z bojiště odešli poraženi.

Šedivý se nedomnívá, že by Rusko přistoupilo ke všeobecné mobilizaci, jak se o tom spekuluje v souvislosti s 9. květnem, Dnem vítězství ve druhé světové válce. „To už by byli skutečně úplně na dně se silami. Ale k nějaké dílčí mobilizaci vybraných ročníků, případně profesí dojít může,“ připouští.

„Rusové se vrátili k tomu, co dělali v minulosti, a kvalitu nahrazují kvantitou. Na ztrátách jim až tak moc nezáleží, i když si myslím, že doba, kdy takto mohli argumentovat dovnitř vlastní společnosti, je pryč,“ zamýšlí se.

Maximalizace ničení, minimalizace cílů

Po počátečních neúspěších prý ruský prezident Vladimir Putin odvolal některé velitele a nahradil je staršími a zkušenějšími, což vede k tomu, že se válka vede mnohem brutálnějším způsobem.

„Chybí takový ten džentlmenský přístup. I za války se lze chovat lidsky a neprovádět údery, které likvidují civilní objekty a kulturní památky. To se už dávno překonalo. Rusové postupují destruktivním způsobem a pomalu. Bude to pravděpodobně dlouhá válka s mnoha oběťmi a ničením,“ domnívá Šedivý.

Tragický je osud jihoukrajinského Mariupolu, kde jsou poslední obránci obklíčeni v komplexu oceláren Azovstal. Šedivý ukrajinskému velení vytýká, že v momentě, kdy bylo jasné, že městu už nelze pomoci, nenařídilo tamním vojákům, aby se pokusili z obklíčení probít.

Rusové útočí na Azovstal i ze vzduchu. Podle Londýna chtějí úspěch k oslavám 9. května

Číst článek

„Mrtvý voják není k ničemu. A tak kvalitních vojáků, kteří momentálně bojují v Azovstalu, Ukrajina určitě moc nemá. Jedná se o vojáky speciálních sil, výsadkáře a také o pluk Azov, což je úhlavní nepřítel Ruska. Zde nějaké slitování nemůžeme čekat. Je to brutální, je to nelidské, ale taková situace ty vojáky čeká,“ soudí.

Cílem Ruska je podle Šedivého odříznout Ukrajinu od moře. Očekává, že při tom budou bombardovat i Oděsu, zároveň jde ale o příliš velké město na to, aby ho dokázali ovládnout.

„Rusové pochopili, že musejí redukovat svoje představy o tom, čeho vlastně na Ukrajině chtějí dosáhnout. A myslím si, že to sami ani dneska pořádně neví,“ uzavírá s tím, že minimálním cílem je nyní dobýt celou Doněckou a Luhanskou oblast a udržet pozemní koridor na anektovaný Krym.

Jak velké jsou ruské ztráty a proč jsou oběti i v řadách generálů? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme