Ženu zatím nechal v Česku, ale sám se vrací na Ukrajinu. Penzistovi Viktorovi se stýská po chatě

Ukrajinci se vracejí z Česka domů. Není jich sice moc, ale jsou. Můžete se o tom přesvědčit třeba na autobusovém nádraží Praha Florenc, odkud odjíždějí každý den linkové autobusy do Kyjeva, Lvova nebo třeba až do Oděsy. Do jednoho z autobusů do Kyjeva nastoupil i 68letý penzista Viktor, který strávil v Česku dva měsíce. Svoji ženu a vnuka ale zatím nechává v Liběchově u Mělníka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor si za 2500 korun koupil jízdenku na autobus do Kyjeva dva dny dopředu

Viktor si za 2500 korun koupil jízdenku na autobus do Kyjeva dva dny dopředu | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

U stolu v malé kuchyni vybavené záměrně letitým původním nábytkem sedí Viktor s Valentinou, a dojídají poslední společný oběd. V patře prvorepublikové vily měli dva pokoje, které sdíleli s vnukem Jehorem.

Valentina uvařila boršč, vstává od stolu a jde umýt nádobí. „Já se bojím vrátit kvůli válce. Tady je bezpečno a mám strach z chemických zbraní. Rusové mohou vymyslet nějakou provokaci, mluví se i o jaderných zbraní, Putin může udělat cokoliv. Ještě počkám.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o návratu obyvatel na Ukrajinu

To Viktor je podstatně netrpělivější, na nesnáze nehledí, stýská se mu po chatě, zahradě a rybaření. Je sice penzista, ale pracoval na hrázi Kyjevské přehrady. S dvoudenním předstihem si koupil jízdenku na autobus Praha Kyjev.

„Měli poslední tři lístky,“ říká na zahradě vilky v Liběchovicích, obhlíží čtyři zavazadla a zapaluje ukrajinskou cigaretu. Akorát mu zbyl poslední balíček. „Potřebuju opravit skútr, uklidit zahradu, zasázet zeleninu a těším se na saunu, chci se pořádně vypařit,“ usměje se při myšlence na svoji „daču“. „Přijde soused Víťa, probereme spoustu věcí. Psal, že elektřina funguje, i plyn.“

Viktor na nesnáze nehledí, stýská se mu po chatě zahradě a rybaření | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

V Liběchově bydlí rodina u odborníka na Střední východ z pražské Metropolitní univerzity Břetislava Turečka. Ten si všiml Viktorovy netrpělivosti ve chvíli, kdy ukrajinská armáda osvobodila Kyjevskou oblast a donutila Rusy k ústupu. „Cítil jsem už pár týdnů, že se Viktorův odjezd blíží. Bylo vidět, jak ožil a začal mluvit o návratu.“

Viktor s Valentinou mají byt v paneláku v městečku Vyšgorod, což je severní předměstí Kyjeva asi dvacet kilometrů vzdušnou čarou od Buči a Irpině. Do jejich obce Rusové nepronikli, ale válka je slyšet stále. „V okolních obcích ženisté odminovávají domy, silnice, les. Sousedi píšou, že každý den slyší výbuchy. To je strašné,“ říká Valentina, otírá si slzy a děkuji Břetislavovi. „Tak krásně nás přijal, cítím se jako doma.“

Valentina se stále bojí vrátit domů kvůli válce | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Návrat domů

Do Kyjevské oblasti se od osvobození vrátilo několik set tisíc lidí, převážně ale ze západní Ukrajiny. Město ožívá, stále tam ale platí řada omezení a ruská armáda pálí na město rakety.

Návrat Ukrajinců sleduje i analytik think-tanku Evropské hodnoty David Stulík, který v Kyjevě bydlel přes deset let. „Z Prahy v posledních dnech odjely do Kyjeva desítky mých přátel a známých. Jsou to většinou ženy, kteří pracují pro mezinárodní společnosti, ve velkých firmách a mají výčitky svědomí, že se tu mají dobře a zatím na Ukrajině stále probíhá válka. Mají pocit, že jsou tam potřebnější a vím, že se třeba zapojují do úklidu města, pomáhají jako dobrovolnice a podobně.“

According to mobile phone user data, the population of the Ukrainian capital fell from 3.5 million to just 1 million in March during the Battle for Kyiv. This figure has now risen to over 2.2 million as thousands of Kyivites return to the city every day

atlanticcouncil.org/blogs/ukrainea…

19:07 – 16. 05. 2022

52 224

Stulík ví i o jedné ženě, která odjela sama na jih do Nikolajeva, o který se bojuje. „Jedna kamarádka se také vrátila s malým dítětem do Oděsy.“

České úřady evidují Ukrajince, kteří přijedou, požádají o dočasnou ochranu a vízum nad 90 dnů za účelem strpění. O takové speciální vízum požádalo přes 342 tisíc lidí. Ministerstvo vnitra ale uvádí, že v Česku jich žije zhruba 200 tisíc.

Kam odjíždějí a kolik jich odjelo, nelze podle Adama Rözlera z tiskového odboru zjistit. „Vzhledem k tomu, že Česká republika neleží na vnějších hranicích Evropské unie, není možné návraty uprchlíků zpět na Ukrajinu evidovat.“ Ukrajinci se ale mohou během roku vrátit a speciální vízum jim podle Rözlera platí dál. „Dočasná ochrana vycestováním cizince z území České republiky nezaniká.“

Ukončení dočasné ochrany

Občané Ukrajiny mohou při odjezdu z Česka požádat o ukončení dočasné ochrany. Buď musejí napsat písemné prohlášení s ověřeným úředním dopisem, nebo přijít osobně, vystát frontu u přepážky a odhlásit se. Analytik Stulík nezná nikoho, kdo by to absolvoval. „Oni to ani nevědí, a vlastně to nepotřebují. Žádné dávky nedostávají, tak to neřeší.“

Viktor svoji ženu a vnuka ale zatím nechává v Liběchově u Mělníka | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Podobně to udělal Viktor na cestě do Kyjeva. Oblékl si tričko a tepláky, aby se mu pohodlně cestovalo, do kapsy strčil modrý cestovní pas, koupil si za 2500 korun jízdenku na autobus, dojel na autobusové nádraží Florenc a nic víc neřešil. Domluvil se ale s panem domácím. „Mám pozvání na ‚daču‘, tak doufám, že se tam časem dostanu a zajdeme do sauny,“ říká Břetislav Tureček.

Viktor se rozhlíží po spolucestujících, zapaluje si ještě jednu cigaretu a podle jízdního řádu ho čeká jízda dlouhá 22 hodin. Ženu a vnuka uvidí zřejmě o prázdninách. „Já myslím, že se to Valentině rozleží, Rusové už znovu Kyjev nenapadnou, vnuk dokončí ročník a přijedou za mnou.“

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme