Na humanitární pomoc věnoval statisíce. Ladislav Vrtiš se v Česku stará o patnáct ukrajinských rodin

Průměrná česká domácnost darovala na pomoc Ukrajině 1500 korun. Mezi Čechy jsou ale i tací, kteří pro ukrajinské uprchlíky vyčlenili ze svého rozpočtu stovky tisíc. Patří mezi ně například spolumajitel jednoho z plzeňských pivovarů Ladislav Vrtiš, který utečence podpořil nejen finančně. Sám pro ně dojel na hranice a v Plzni jim dokonce zajistil práci a bydlení.

Život k nezaplacení Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KACPU, Praha Vysočany

Ukrajincům pomohl najít práci i ubytování například Ladislav Vrtiš z Plzně (ilustrační snímek) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dva dny potom, co začala válka, jsem jel s humanitární pomocí na slovenské hranice a posléze jsem viděl situaci na maďarských hranicích, která byla velice neutěšená. Jediný, kdo pomáhal, byl ukrajinský Červený kříž. Začal jsem panikařit a shánět jakoukoliv pomoc pro tento maďarský přechod,“ vzpomíná Ladislav Vrtiš na první dny války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny. Poslechněte si, co vše podnikl Ladislav Vrtiš z Plzně

Na ukrajinských hranicích pomáhal zhruba týden, pak se vrátil do Čech, kde si chtěl u kamaráda v hotelu v Hrádku nad Nisou odpočinout. Jenže hotel byl plný ukrajinských uprchlíků, které bylo nutné kvůli blížící se návštěvnické sezoně přemístit někam jinam.

„Snažil jsem se hledat práci a ubytování pro první rodiny. Dvě z nich jsem přivezl do Plzně, kde jsem jim našel práci u mých kamarádů i u mě v podniku. Pronajali jsme si první byty, což bylo moc krásné. Měli jsme štěstí na úžasné majitele, kteří jim předali klíče a řekli, že smlouvy vyřešíme potom, hlavně ať se teď uprchlíci konečně vyspí,“ pokračuje Vrtiš.

Ubytování pro ukrajinské rodiny

Protože Ladislav Vrtiš a jeho kamarádi měli kontakty, začali shánět ubytování pro další rodiny. Některé byty pro ně nechali dokonce opravit. Dohromady nechal do Čech a částečně také na vlastní náklady přivést přibližně šest set ukrajinských uprchlíků. Někteří přijeli autobusem, jiné přivážel Ladislav Vrtiš osobně autem.

ŽIVOT K NEZAPLACENÍ

Průzkum provedla společnost PAQ Research. Český rozhlas s ní startuje nový projekt, zajímá se v něm o to, jak lidé v současné době vycházejí s penězi.

„Dovezl jsem z ruských hranic rodinu z Mariupolu, kde manžel vařil před domem čaj. Přiletěla raketa, z manžela nic nezbylo. Rodina vylezla ven a v té chvíli přiletěla druhá raketa, vletěla jim do domu, kde zabila rodinu sestry. Oni sbalili, co jim zbylo, a naprosto šíleným autem jeli čtyři tisíce kilometrů přes Rusko,“ popisuje Čech jeden z příběhů, který si po cestě vyslechl.

Ladislav Vrtiš investoval osobně do humanitární pomoci Ukrajině zhruba 300 tisíc korun, dalším půl milionem pomohl jeho pivovar. Svoji pomoc soustředil i na konkrétní rodiny, těch je zatím patnáct.

„Jedním příkladem budiž top manažerka z Poltavy, která byla v situaci, kdy jí v Praze končilo ubytování a neměla kam jít. Nabídli jsme jí práci u nás v kuchyni, nicméně jí to poměrně vyhovuje. Její děti jsou reprezentanti Poltavské oblasti ve stolním tenise, tak jsme na pivovar koupili pingpongový stůl, aby mohli trénovat. Nyní už trénují v Sokolu Plzeň,“ řekl Vrtiš, který dle svých slov pomáhá, protože si to může dovolit.

„Převáželi jsme lidi jedním i druhým směrem, vozili jsme humanitární pomoc, ubytovávali jsme a podobně. Moje hlavní motivace tkví v tom, že mám finanční i organizační možnosti. Máme dodávky, vyznáme se v realitním trhu a dokážeme přepravovat jak lidi, tak náklad,“ vysvětlil Vrtiš důvod, proč ukrajinským uprchlíkům pomáhá.

Jan Markup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme