Své domovy muselo kvůli válce v Pásmu Gazy opustit milion Palestinců, uvádí OSN

Za pouhý týden trvání války mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy bylo v oblasti vnitřně vysídleno zhruba milion Palestinců. Podle agentury AFP to uvedla zástupkyně Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Konflikt propukl poté, co Hamás provedl na začátku října krvavý útok na jižní Izrael, při kterém zahynulo 1300 lidí, včetně civilistů. Odvetné izraelské útoky v Pásmu Gazy si vyžádaly ještě o tisíc obětí více.

Sledovali jsme online Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky izraelského bombardování v pásmu Gazy

Své domovy muselo v důsledku války mezi islamistickým hnutím Hamás a Izraelem opustit na milion lidí, píše OSN | Foto: Habboub Ramez / ABACA | Zdroj: Reuters

V oblasti Pásma Gazy je na milion lidí, kteří museli nuceně opustit své domovy. A počet zdaleka není konečný. Takovou informaci přinesla podle agentury AFP ředitelka Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Juliette Toumaová. Odkázala se navíc na skutečnost, že i další lidé prchají ze svých domovů v důsledku varování Izraele.

Ten obyvatele severní části Pásma Gazy, tedy zhruba 1,1 milionu lidí, vyzval, aby uprchli na jih, jelikož ve městě Gaza provádí intenzivní nálety, jejichž cílem je zničit vojenskou infrastrukturu Hamásu. Celkem má Pásmo Gazy přibližně 2,4 milionu obyvatel.

V sobotu izraelská armáda uvedla, že se Hamás pomocí zátarasů snaží civilistům bránit v evakuaci na jih. Lídr Hamásu Ismáíl Haníja téhož dne v televizním projevu prohlásil, že Palestinci Pásmo Gazy nikdy neopustí a obvinil Izrael z genocidy.

Islamistická skupina již dříve obyvatele vyzvala, aby zůstali ve svých domovech, navzdory izraelským varováním před plánovanými útoky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme