Válka slov mezi ČSSD a KDU-ČSL pokračuje
Koaliční partneři se i ve čtvrtek častovali ostrými výpady a to především kvůli kontroverznímu zákoníku práce. V noci ho - proti vůli lidové strany - schválila vláda a ČSSD ho tedy bude muset ve sněmovně prosadit s pomocí KSČM. Sociální demokraté podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění dotahují náskok občanských demokratů. Pro ODS by teď hlasovalo 28,5 procenta voličů, ČSSD 23.
Křesťanští demokraté jsou přesvědčení, že ČSSD na jednání vlády jasně ukázala, o co především jde. Tedy nikoli o zákoník práce, ale o dohody s komunisty. Jinak by prý přistoupila na jimi nabízený kompromis. "Sociální demokracie včera ve vládě zjevně nehlasovala o zákoníku práce, ale hlasovala o tom, že chce spolupracovat s komunisty," prohlásil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Jiřího Paroubka navíc označil za normalizačního funkcionáře.
Předseda vlády reagoval na tato slova následovně: "Pan Kalousek mne chce vyprovokovat. Ale jestli chtějí odejít vlády, ať odejdou." Křesťanští demokraté ale z kabinetu odejít nechtějí. Tvrdí, že by tak jen usnadnili spolupráci ČSSD s komunisty a ničemu by nepomohli. ČSSD a KSČM totiž tvoří ve Sněmovně pohodlnou většinu 111 hlasů.
Ani třetí vládní strana Unie svobody zatím nezvažuje, že by koalici opustila. Paktování ČSSD s komunisty se jí sice nelíbí, ale tvrdí, že zákoník práce není součástí protikomunistických pojistek koaliční dohody.
Vztahy ve vládě se vyhrotily nejen kvůli podobě zákoníku práce. Premiéra Jiřího Paroubka rozčílil postup lidovců ve Sněmovně, když podpořili návrh opoziční ODS na zřízení vyšetřovací komise ke kauze privatizace Unipetrolu. Předseda vlády řekl, že lidovci nejsou ideálním partnerem a on se jimi nenechá vydírat. Označil chování KDU-ČSL za skandální a neloajální a prohlásil, že v každé jiné zemi by "vyletěli z koalice".
Výroky předsedy KDU-ČSL na adresu KSČM pobouřily jejího předsedu Grebeníčka. Ten chce, aby se mu Kalousek omluvil především za to, že o komunistické straně mluvil jako o zločinecké organizaci. Jinak si nechá zpracovat právní rozbor Kalouskových výroků. Lidovecký předseda omluvu odmítá.
Sociální demokraté podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění dotahují náskok občanských demokratů. Pro ODS by teď hlasovalo 28,5 procenta voličů, ČSSD 23. Zatímco v červnu obě nejsilnější strany dělilo téměř deset procent, teď je mezi nimi rozdíl bezmála poloviční. Třetí komunisty by si vybralo 12 procent respondentů, lidovcům chce dát hlas šest procent dotázaných. Žádná další strana by už nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny.