Válková exkluzivně pro Radiožurnál: Necítila jsem podporu spolustraníků

Ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO necítila podporu od svých spolustraníků. I proto se rozhodla k 1. březnu rezignovat. V rozhovoru pro Radiožurnál zhodnotila svoji práci a vysvětlila, proč odchází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Helena Válková odchází ze schůzky s prezidentem Milošem Zemanem

Ministryně spravedlnosti Helena Válková odchází ze schůzky s prezidentem Milošem Zemanem | Zdroj: ČTK

Ministryně celý týden odmítala rozhovory. Až dnes poprvé promluvila pro Radiožurnál. Rozhovor trval patnáct minut. Helena Válková během něj působila smířlivě, nikoho z ničeho neobviňovala. Jediné, co jí vadilo, bylo to, že přišla o podporu své strany.

„Kandidovala jsem za hnutí ANO, a pokud tedy ono má pocit, že by potřebovali někoho razantnějšího v čele resortu, a ne slušnou dámu, tak je třeba na to nějak zareagovat. A já jsem dostala vzkaz víceméně jasný, že bych měla tu svoji misi ukončit,“ řekla Válková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně Helena Válková poskytla první rozhovor od oznámení své rezignace. Mluvila s ní reportérka Radiožurnálu Petra Benešová

Prezident Miloš Zeman ale ještě zvažuje, jestli její demisi přijme. To Helena Válková nechtěla vůbec komentovat.

„Není na mně, abych jakkoliv komentovala postupy pana prezidenta, já se samozřejmě přizpůsobím té situaci, která vznikne. A využije jistě po zvážení všech souvislostí a okolností toho práva a buď moji demisi přijme, nebo nepřijme.“

'Od Pelikána šéf ANO očekává větší razanci'

Novým ministrem spravedlnosti by se měl stát dosavadní první náměstek Robert Pelikán. Podle Válkové jde o dobrou volbu, Pelikán má podle ní i podporu v hnutí ANO.

„Předseda hnutí ANO pan Babiš si ho vybral, to je jeden z důvodů té změny, ke které dochází v mé osobě, že chce, aby ministrem spravedlnosti byl pan Pelikán. Zřejmě od něj očekává jistou razanci při prosazování změn, které se u mě nedočkal. Jak jsem já poznala pana prvního náměstka, tak si myslím, že rozhodně kreativní, chytrý a pracovitý je,“ poznamenala ministryně.

Záležet ale bude podle ní hlavně na tom, jestli prosadí některé nastartované reformy. Například novelu insolvenčního zákona, občanského zákoníku nebo změny ve vězeňství.

Když bilancovala své působení na ministerstvu spravedlnosti, Válková řekla, že nyní by si už lépe vybírala své spolupracovníky. Narážela tak na neshody s bývalou první náměstkyní Hanou Marvanovou. Po odchodu z vlády se chce Helena Válková opět vrátit k práci ve sněmovně.

„Já se vracím tam, odkud se mi moc nechtělo. Když jsem před rokem dostala tu nabídku, tak jsem ji dvakrát odmítla, až potřetí jsem ji přijala. A teď se vracím vlastně nazpátek; byla jsem v ústavně právním výboru a doufám, že tam budu moci pracovat i po svém návratu,“ dodala končící ministryně spravedlnosti.

Faltýnek: Válková chtěla odejít později

Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka nebyla ministryně Válková ve své funkci příliš razantní.

„To její ukončení bylo v podstatě po vzájemné dohodě, kdy ona sama přišla, že chce končit, a sice v nějakém delším časovém horizontu. Ale nakonec jsme se dohodli, že ukončí svoji činnost ke konci měsíce února,“ řekl Faltýnek.

Helena Válková ve vládě | Foto: Český rozhlas

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme