Válku státních zástupců na severu Čech řeší ministr

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce návrat státního zástupce Adama Bašného do křesla šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem. Pospíšil dnes v této souvislosti odvolal ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance. Právě ten Bašného minulý týden sesadil z vedoucí funkce v Liberci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Křivanec toto odvolání odůvodnil, že se liberecká pobočka pod Bašného vedením dopouštěla "hrubých chyb ve výkonu dohledu", například průtahů v řízení. Mluvil především o opakovaných manažerských selháních Bašného, přestože ho předtím veřejně chválil.

Kamenem úrazu ale zřejmě bylo, že Bašný se veřejně vyjadřovat ke kauzám, které nedozoroval, včetně údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) . Bašný už dřív řekl, že za jeho odvoláním z vedoucí funkce stojí jeho loňská kritika způsobu vyšetřování Čunkovy kauzy.

Státního zástupce Bašného se mezitím zastala mezinárodní organizace Trasparency International, na jejíž konferenci s kritikou postupu svých kolegů v kauze lidoveckého předsedy loni v prosinci vystoupil. Prohlásil tam, že Čunkův případ je "největší ranou do pracně budované image justičního systému".

Podle ministra Pospíšila chybí věcné důvody k odvolání šéfa liberecké pobočky Státního zastupitelství. Dnes uzavřené šetření případu Adama Bašného totiž žádný důvod k jeho "odejití" neshledalo. Řešení případu tak byla dvě - okamžitý návrat Bašného do funkce v Liberci nebo odchod jeho ústeckého nadřízeného Křivance. Stane se druhé - Křivanec ve své funkci skončí podle ministra už zítra.

O válce státních zástupců jsme mluvili v Radiofóru s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Situace u žalobců ohrožuje vyšetřování korupce, varuje Transparency International
Renata Vesecká prý o odvolání šéfa libereckých žalobců nevěděla
Soud poslal policejního důstojníka z Liberce do vazby

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme