Zkrácení řečnické doby byl nejostřejší zásah od začátku volebního období, míní zpravodaj Tomášek

Koalice na mimořádné schůzi k valorizaci penzí zkrátila v pátek řečnickou dobu na dvakrát pět minut pro mluvčí s přednostním právem a faktické poznámky. Podle opozice je to ohýbání jednacího řádu. Podle koalice nutný krok. Na místě byl zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Tomášek. „Je to jeden z nejostřejších zásahů proti obstrukcím od začátku volebního období a možná i za poslední roky,“ zhodnotil situaci pro Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci si odhlasovali jednání přes půlnoc.

Koalice zkrátila řečnickou dobu pro mluvčí s přednostním právem (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Co přesně se ve Sněmovně stalo v pátek před desátou hodinou večerní?
Já začnu tím, proč se k tomuto kroku koalice uchýlila. Večer už se zdálo, že se schyluje ke konci podrobné rozpravy. Pak ale vystoupil Andrej Babiš (za ANO) a začal s dalším velmi dlouhým proslovem, který trval desítky minut.

„Jsme v situaci, kdy tady čtyři dny, a pokud dobře počítám, 84 hodin projednáváme jeden jediný bod. A to novelu zákona o důchodovém pojištění.“

Marek Výborný, KDU-ČSL

Koalice si po jeho proslovu proto brala několik přestávek a už předtím, než předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný oznámil záměr koalice, bylo před sálem cítit napětí a reakce opozice byla velmi nesouhlasná. A to včetně bouchání do lavic. Marek Výborný pak vysvětlil konání koalice mimo jiné takto:

„Já myslím, že jsme v situaci, kdy tady čtyři dny a, pokud dobře počítám, 84 hodin, projednáváme jeden jediný bod. A to novelu zákona o důchodovém pojištění.“

Koalice následně argumentovala tím, že opozice nemůže dlouhodobě bránit vůli sněmovní většiny. Poslanci už měli podle koalice dostatečný prostor, aby svoje pozměňovací návrhy obhájili, a koalice se musí přiblížit hlasování.

Každý řečník tedy mohl mluvit dvakrát pět minut, týkalo se to i přednostních práv a faktických poznámek. To je skutečně poměrně ostrý krok. Opozice už tento týden několikrát argumentovala tím, že koalice zasahuje v rozporu s jednacím řádem do jednání.

„Kdykoliv o to požádá předseda vlády, člen vlády, předseda strany nebo předseda klubu, tak dostane přednostní parvo. A co vy teď uděláte? Vy ho vypnete a pak ho odsud odvedete?“

Radek Vondráček, ANO

Bývalý předseda sněmovny a poslanec hnutí ANO Radek Vondráček v pátek večer řekl, že krok koalice považuje za hrubé ohýbání jednacího řádu:

„Paragraf 67 je poměrně jednoduše formulovaný. Kdykoliv o to požádá předseda vlády, člen vlády, předseda strany nebo předseda klubu, tak dostane přednostní právo. A co vy teď uděláte? Já tomu pořád nerozumím, co s tím uděláte. Vy ho vypnete a pak ho odsud odvedete?“

Předsedající schůze následně skutečně mikrofon Andreje Babiše (ANO) po uplynutí dvakrát pěti minut vypnul. Podle opozice bude mít krok dohru u Ústavního soudu.

Sněmovna schválila nižší mimořádnou valorizaci důchodů. Penze by měly vzrůst v průměru o 760 korun

Číst článek

Jaké kroky měla následně k dispozici opozice?
Bylo náročné odhadnout, co se bude dít. Opozice se opět shromáždila u pultíku. Očekávala od koalice, že se jednací doba zkrátí, že poslanci přednesou své pozměňovací návrhy. A že by se v průběhu noci mohli dostat poslanci k hlasování.

Sněmovna po třech hodinách zrušila své rozhodnutí omezit dobu pro řečníky s přednostním právem vystoupit. Rozhodla o tom v sobotu po půlnoci po protestech opozice proti původnímu rozhodnutí.

Opoziční poslanci se poté vzdali části úprav ke sporné vládní novele o nižším červnovém růstu penzí a jednání bylo zhruba ve čtvrt na jednu až do ranního hlasování přerušena.

hyh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme