Sněmovna schválila nižší mimořádnou valorizaci důchodů. Penze by měly vzrůst v průměru o 760 korun

  • Předseda SPD Tomio Okamura vyzval hnutí ANO, aby se společně obrátili na Ústavní soud kvůli omezení mimořádné valorizace důchodů. ANO se na soud obrátí, pokud novelu nebude vetovat příští prezident Petr Pavel, uvedl předseda ANO Babiš.
  • Sněmovna v sobotu dopoledne schválila omezení mimořádného červnového růstu důchodů. Penze by měly v polovině roku vzrůst průměrně o 760 korun. Bez současného zásahu poslanců to mělo být v průměru o další tisícikorunu navíc.
  • Poslanci o tom jednali více než 72 hodin čistého času.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:42 4. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura a Radek Vondráček v Poslanecké sněmovně

Tomio Okamura a Radek Vondráček v Poslanecké sněmovně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sněmovna schválila po tvrdých opozičních obstrukcích omezení mimořádného červnového růstu důchodů. Opozice neprosadila návrhy na zvýšení valorizace. Penze by měly v polovině roku vzrůst o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun.

Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu, v němž mají vládní strany většinu. Nastupující prezident Petr Pavel, jenž dostane novelu k podpisu, by měl oznámit své stanovisko v pátek.

Hnutí ANO doufá, že Senát jako pojistka demokracie odmítne nižší růst penzí. Označilo ho za hanebný a prosazený silou nekompetentní vládní koalice.

Valorizace funguje jako sněhová koule, nezastavíte ji. Řešením jsou nepopulární opatření, říká ekonom

Číst článek

Sněmovna jednala o valorizaci pět dní. Jednání několikrát přerušila, naposledy v sobotu ráno. Vlastní jednání dolní komory bez přestávek trvalo přes 72 hodin.

Omezení zvýšení penzí při červnové valorizaci je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí. Stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun.

Podle opozice jde o „ožebračování“ a „okrádání“ jedné ze zranitelných skupin obyvatel a o protiústavní krok i z hlediska způsobu schvalování novely zrychleně ve stavu legislativní nouze. A nejspíš se kvůli tomu obrátí na Ústavní soud.

Opoziční poslanci připravili přes 400 pozměňovacích návrhů k důchodové novele, které v drtivé většině požadovaly vyšší růst penzí, než prosazuje vláda. Část poslanců své návrhy neuplatnila, i tak podle zpravodaje k předloze Viktora Vojtka (STAN) zbylo k hlasování přes 300 úprav.

Podle prezidenta Miloše Zemana opozice kapitulovala, když nakonec nezabránila koalici v prosazení nižší valorizace penzí. Samotné snížení valorizace pak považuje za chybu vládní politiky. Řekl to v rozhovoru pro server Parlamentní listy.

Jednání v pátek

V pátek večer předsedající Jan Bartošek (KDU-ČSL) žádal poslance, aby zaujali svá místa v sále, tak aby další přihlášení mohli ke spornému snížení červnové valorizace důchodů předložit své pozměňovací návrhy. Babiš následně požádal o své druhé vystoupení, které mu Bartošek umožnil. Opoziční poslanci pak řečniště opustili.

„Nemáte právo mě omezovat v mém vystoupení. Proto v mém vystoupení budu pokračovat,“ řekl expremiér s poukazem na komentář k zákonu o sněmovním jednacím řádu. Po skončení vyměřeného času opět odmítl od řečniště odejít, Bartošek opět vypnul mikrofon a znovu ho obklopili opoziční zákonodárci. „Opakovaně vás žádám, abyste opustili tento prostor,“ vyzýval Bartošek.

Fiala: Snažili jsme se o dohodu, abychom návrh neprojednávali v legislativní nouzi. Opozice řekla ‚ne‘

Číst článek

K pozměňovacímu návrhu měla vystoupit Taťána Malá (ANO), k čemuž ji Bartošek vyzval a upozorňoval na to, že jí běží čas. Malá ale jen řekla, že má vystupovat Babiš s přednostním právem a ona promluví, až na ni dojde řada. „To, co předvádíte, je normální trhací kalendář,“ prohlásila.

Zuzana Ožanová (ANO) jako další v pořadí řekla, že vedení Sněmovny využilo situace a uzavírá gastronomická zařízení v dolní komoře. „Já při svém typu postavy to fakt vydržím,“ poznamenala.

Tomio Okamura (SPD) nazval počínání koalice za protiústavní politický puč. „Nás odtud nedostanete, klidně tady na nás pošlete ty antony, tu policii,“ prohlásil.

Sněmovna v pátek po 21.00 na návrh koalice omezila po 83 hodinách od začátku schůze vystoupení poslanců na nejvýše dvakrát pět minut, a to včetně řečníků s přednostním právem. Předseda lidoveckého klubu Marek Výborný návrh zdůvodnil tím, že opoziční obstrukce dosáhly míry destrukce. 

Volnější hlasování, kratší projevy. Jednací řád si zaslouží změnu, reaguje na obstrukce komentátor

Číst článek

Od úterního dopoledne

Schůze Sněmovny k vládní důchodové novele začala v úterý v 10.00. A od té doby se s kratšími nebo delšími přestávkami stále jednalo. Babiš v pátek označil vládu za „totálně impotentní“ v řešení inflace. 

Kabinetu vytkl také to, že nezvyšuje mzdy, aby se jejich poměr k důchodům nesnižoval. „Řešení je jednoduché. Navyšte ty platy lidem,“ uvedl expremiér. Po hodině a deseti minutách vlastního vystoupení Babiš stejně jako uplynulou noc pokračoval v předčítání projevů svých stranických kolegů, kteří je nemohli přednést ve zrušené obecné rozpravě. 

„Já myslím, že neobstruuju. Já mluvím k věci, já mluvím čísla,“ dodal Babiš k tomu, že se svým dalším obšírným vystoupením snaží jen oddálit schvalování vládní novely. V pátek stejně jako ve čtvrtek mluvil o zavádění nové totality.

Babiš byl předsedající schůze Věrou Kovářovou (STAN) opakovaně napomínán, aby se na ostatní poslance obracel v souladu s jednacím řádem jejím prostřednictvím. „Omlouvám se. Já sem nechodím moc často, tak ještě to neumím,“ přiznal předseda ANO, který je členem dolní komory nepřetržitě 9,5 roku.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) byla koalice odhodlaná jednat tak dlouho, jak to bude potřeba a snížení valorizace je nutné. „Je to odpovědné rozhodnutí i z hlediska mezigenerační solidarity a udržitelnosti systému. Je škoda, že to opozice nechápe,“ řekl Fiala Radiožurnálu.

Přerušení

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš chtěl původně jednání přerušit do 23. března. Jeho stranická kolegyně Jana Mračková Vildumetzová navrhla přerušení do 7. března do 13 hodin.

Jednání Sněmovny kromě rozsáhlých obstrukcí v pátek provázely i zdravotní potíže. Poslanec hnutí ANO Wenzl při cestě k řečnickému pultíku upadl na kolena a na nohy se dostal až s pomocí jeho kolegů. I když na svém projevu nejprve trval, následně ho ukončil a omluvil se ze zbytku jednacího dne.

ako, mst, kth, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme