Konec kauzy zničených obrazů ve Valticích. Ústavní soud odmítl stížnost bývalého kastelána

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého kastelána zámku ve Valticích na Břeclavsku Michala Tlustáka. Dostal podmínku za pokyn ke zničení obrazů ze sympozia Velký formát. Soud stížnost označil za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v internetové databázi.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý kastelán zámku ve Valticích na Břeclavsku Michal Tlusták (na snímku z roku 2012)

Bývalý kastelán zámku ve Valticích na Břeclavsku Michal Tlusták (na snímku z roku 2012) | Zdroj: Profimedia

Tlusták podle verdiktu nechal zničit nejméně 45 obrazů soudobých malířů, vznikla tak škoda přibližně 3,5 milionu korun. Zničené obrazy umělci vytvářeli na výtvarném sympoziu. Na zámku byly dlouhodobě uložené. Pracovníci je podle pravomocného verdiktu na Tlustákův pokyn zlikvidovali.

Bývalý kastelán zámku Valtice nechal zničit obrazy za několik milionů. Od soudu dostal podmínku

Číst článek

Okresní soud v Břeclavi vyměřil Tlustákovi 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na 3,5 roku. Podle verdiktu nebylo pochyb o tom, že tehdejší kastelán vydal ústní pokyn k likvidaci uměleckých děl. Věděl, že obrazy nejsou ani v jeho vlastnictví, ani ve vlastnictví Národního památkového ústavu. Krajský soud v Brně verdikt potvrdil, stejně jako později Nejvyšší soud.

Verdikt je podle ústavních soudců řádně odůvodněný, justice se případem zabývala s odpovídající vážností. Nic nenasvědčuje tomu, že by soudy porušily zásady spravedlivého procesu, plyne z usnesení ústavních soudců.

Tlusták už dříve u soudu vinu popřel. V ústavní stížnosti kritizoval justici za způsob, jak interpretovala svědecké výpovědi a další důkazy. Poukazoval také na údajná procesní pochybení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme