Váňa, Harapes, Slováček, Vitásková. Senátorské křeslo chce přes 230 lidí

Do letošních senátních voleb by mělo být přihlášeno 233 kandidátů, tedy o šest více, než kolik jich kandidovalo v předchozích volbách před šesti lety. Vyplývá to z informací od registračních úřadů, tedy radnic v sídlech volebních obvodů. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16 hodin. Některá přihlášená uskupení jméno svého kandidáta zatím nezveřejnila. Přinášíme přehled všech dosud známých kandidátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát ČR | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

O znovuzvolení se letos uchází 19 z 27 senátorů. Patří mezi ně místopředsedové horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých nebo místopředseda ODS Miloš Vystrčil. O mandát naopak nebude usilovat jeden z nejdéle sloužících senátorů Přemysl Sobotka (ODS).

Mezi senátory by mohli patřit nynější poslanci, například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) nebo bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Ke kandidátům tohoto vládního hnutí budou patřit rovněž tanečník Vlastimil Harapes nebo žokej Josef Váňa.

Kandidují také filozof Václav Bělohradský (za ČSSD a SZ), bývalý generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený (za ČSSD), předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (za Úsvit), bývalý disident František "Čuňas" Stárek (za ODS), hudebník Felix Slováček (za Stranu soukromníků), protiislámský aktivista Martin Konvička (za Alternativu pro Českou republiku 2017) nebo filmař Václav Chaloupek (za Občany patrioty).

Většinu kandidátů budou tvořit tradičně regionální politici včetně některých starostů, primátorů nebo jejich náměstků a další místní osobnosti. O návrat do horní komory se pokoušejí i někteří bývalí senátoři, například Vladimír Dryml (dříve ČSSD) kandiduje za Úsvit.

Počet kandidujících se může ještě změnit podle toho, zda všichni nominovaní dostojí zákonným požadavkům a projdou registračním sítem. To bude trvat do 19. srpna.

Adeptem na vyloučení je třeba jednatřicetiletý Lukáš Černohorský z České pirátské strany, protože nesplňuje věkový limit 40 let a chce se domáhat jeho zrušení u Ústavního soudu.

První kolo senátních voleb se uskuteční souběžně s krajskými volbami 7. a 8. října.

Přehled všech dosud známých jmen a subjektů, které je nominovaly

Volební obvod č. 1 - Karlovy Vary

Věra Bartůňková (KSČM), Pavel Čekan (ČSSD), Jiří Brdlík (ODS), Jan Horník (STAN + TOP 09 + KDU-ČSL + KOA), Jiří Kotek (ALTERNATIVA), Věra Ježková (SZ), Josef Váňa (ANO)

Volební obvod č. 4 - Most

Alena Dernerová (Severočeši), Jiří Šlégr (ČSSD), Jiří Biolek (STAN), Jiří Maria Sieber (Řád národa), Libuše Hrdinová (ODS), Josef Nétek (KSČM), Ota Zaremba (DSSS)

Volební obvod č. 7 - Plzeň-jih

Miloslava Rutová (ANO), Dagmar Terelmešová (ČSSD), Jan Rejfek (KSČM), Václav Chaloupek (Občané patrioti), Marcel Hájek (ODS s podporou KDU-ČSL, Konfederace politických vězňů a Svazu pomocných technických praporů), Pavel Havlíček (Soukromníci), Jiří Dort (TOP 09 + STAN), Martin Koller (Úsvit - Národní Koalice)

Volební obvod č. 10 - Český Krumlov

Jindřich Florián (ČSSD), Jitka Zikmundová (KDU-ČSL), Miroslav Máče (KSČM), Radim Hreha (Alternativa pro Českou republiku 2017), David Žák (TOP 09 a STAN), Tomáš Novák (Piráti), Pavel Himl (SZ), Marie Paukejová (Úsvit - Národní Koalice), Tomáš Jirsa (ODS)

Volební obvod č. 13 - Tábor

Jaroslav Větrovský (ANO), Jan Mládek (ČSSD), Jiří Fišer (Koalice Tábor 2020 a STAN), Ladislav Šedivý (KSČM) Martin Konvička (Alternativa pro Českou republiku 2017), Petr Král (Piráti), Pavel Klíma (TOP 09), Jiří Bláha (ODS)

Volební obvod č. 16 - Beroun

Bohumil Stibal (ANO), Jiří Peřina (ČSSD), Miroslav Matyáš (KSČM), Jiří Oberfalzer (ODS), Tomáš Trč (TOP 09 + STAN), Jan Holásek (nezávislý kandidát s podporou hnutí Nestraníci, KDU-ČSL, SZ a Pirátů)

Volební obvod č. 19 - Praha 11

Helena Válková (ANO), Jan Koukal (Soukromníci), Marta Šorfová ODS), Ladislav Kos (Koalice Hnutí pro Prahu 11, KDU-ČSL, SZ, Piráti s podporou Patnáctka náš domov), Jakub Lepš (TOP 09), Jana Čunátová (KSČM) a Miroslava Skovajsová (ČSSD)

Volební obvod č. 22 - Praha 10

Felix Slováček (Soukromníci), Eva Kislingerová (ANO), Ivana Cabrnochová (společná kandidátka ČSSD a SZ), Ludmila Nedělkova (KSČM), Irena Bartoňová Pálková (ODS), Jiří Holubář (TOP 09), Renata Chmelová (Vlasta - koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL, LES s podporou Pirátů), Miroslav Koranda (Patrioti ČR)

Volební obvod č. 25 - Praha 6

Václav Bělohradský (ČSSD a SZ), Vlastimil Harapes (ANO), Pavel Franěk (KSČM), František "Čuňas" Stárek (ODS), Jiří Růžička (TOP 09 s podporou STAN a KDU-ČSL), Bedřich Danda (Soukromníci)

Volební obvod č. 28 - Mělník

Igor Karen (ANO), Stanislav Huml (ČSSD), Zdeněk Štefek (KSČM), Veronika Vrecionová (ODS), Petr Holeček (TOP 09 a STAN), Martin Mach (SZ + KDU-ČSL)

Volební obvod č. 31 - Ústí nad Labem

Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), Vítězslav Štefl (ČSSD), Jan Tvrdík (ODS), Stanislav Körner (KSČM), František Holešovský (ANO), Martin Hausenblas (SZ + Piráti), Ilona Tajchnerová (TOP 09), Tomáš Vandas (DSSS), Jiří Madar (UFO), Petr Kůstka (Nezávislý kandidát)

Volební obvod č. 34 - Liberec

Marek Vávra (ANO), Pavel Ploc (ČSSD), Jaroslav Havelka (KSČM), Lidie Vajnerová (Nová Budoucnost pro Liberecký kraj), Petr Černý (Nový směr), Martina Bufková Rychecká (ODS), Michael Canov (Starostové), Peter Hromádka (TOP 09), Jan Korytář (Změna*)

Volební obvod č. 37 - Jičín

Josef Táborský (ČSSD), Ivan Doležal (ODS), Věra Beranová (KSČM), Jan Malý (ANO), Tomáš Czernin (TOP 09), Jiří Fiala (Strana zdravého rozumu), Vladimír Dryml (Úsvit-Národní Koalice)

Volební obvod č. 40 - Kutná Hora

Julius Špičák (ANO), Jaromír Strnad (ČSSD), Lenka Bochníčková (KSČM), Ivo Šanc (STAN s podporou KDU-ČSL), Milan Vodička (Svobodní s podporou ODS a Soukromníků)

Volební obvod č. 43 - Pardubice

Jaroslav Menšík (ANO), David Novák (ODS), Miluše Horská (Nestraníci a KDU-ČSL), Vladimír Ninger (ČSSD), Karel Daňhel (Úsvit - Národní Koalice), Petr Novotný (Strana soukromníků ČR), Pavel Studnička (KSČM), Jiří Čáslavka (TOP 09 a Starostové a nezávislí s podporou Pardubáků, Patriotů Pardubic a Liberálně ekologické strany), Petr Štěpánek (Alternativa pro Českou republiku 2017), Emanuel Žďárský (Nezávislí kandidáti do Senátu)

Volební obvod č. 46 - Ústí nad Orlicí

Jan Liptavský (ANO), Jaroslav Zedník (TOP 09), Dalibor Zelený (ČSSD), Antonín Vyšohlíd (KSČM), Martin Strnad (Úsvit - Národní koalice), Soňa Hlavová (SPO), Petr Šilar (KDU-ČSL)

Volební obvod č. 49 - Blansko

Ivo Polák (ČSSD), Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), Mária Koudelová (KSČM), Jiří Míšenský (ANO), Jan Machač (ODS), Drago Sukalovský (TOP 09 + STAN), Jozef Regec (Soukromníci), Robert Štěpánek (Úsvit - Národní koalice), Jiří Šoltys (Národ sobě)

Volební obvod č. 52 - Jihlava

Zdeněk Faltus (ANO), Rudolf Chloupek (ČSSD), Michal Stehlík (KDU-ČSL), Helena Vrzalová (KSČM), Miloš Vystrčil (ODS + Starostové pro občany + SNK-ED + Strana soukromníků ČR), Petr Paul (Svoboda a Přímá demokracie - Tomio Okamura), Milan Kolář (TOP 09 + SZ), Jiří Nápravník (Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)), Zdeněk Kučírek (Moravané)

Volební obvod č. 55 - Brno-venkov

Jan Žaloudík (ČSSD), Radoslav Skála (KSČM), Pavel Staněk (ANO), Jiří Ventruba (ODS)

Volební obvod č. 58 - Brno-město

Jiří Čejka (ČSSD), Stanislav Juránek (KDU-ČSL), Oldřich Duchoň (KSČM), Jiří Dušek (ANO), Jiří Pernes (ODS + Moravané), Barbora Antonová (TOP 09 + Žít Brno + SZ)

Volební obvod č. 61 - Olomouc

Martin Tesařík (ČSSD), Jaroslav Morávek (ODS), Zdenka Szukalská (KSČM), Lumír Kantor (KDU-ČSL), Milan Brázdil (ANO), Eva Hrindová (Alternativa pro Českou republiku 2017), Ivo Barteček (Strana soukromníků ČR 2017)

Volební obvod č. 64 - Bruntál

Ladislav Václavec (ANO), Ladislav Velebný (ČSSD), Jaroslav Chalupa (DSSS), Vítězslav Maláč (KDU-ČSL), Ladislav Sekanina (KSČM), Jiří Žák (ODS a Soukromníci), Salome Sýkorová (SNK-ED s podporou SZ), Bronislav Sedláček (STAN), Radoslav Štědroň (Strana státu přímé demokracie - Strana práce), Rudolf Skandera (Úsvit - Národní koalice)

Volební obvod č. 67 - Nový Jičín

Jiří Strýček (ANO), Jiří Demel (Piráti), Jaroslav Dvořák (ČSSD), Pavel Pisch (KSČM), Petr Orel (SZ + KDU-ČSL s podporou Naše Beskydy), Pavel Jurečka (Úsvit - Národní koalice)

Volební obvod č. 70 - Ostrava-město

Radim Babinec (ANO), Jan Becher (Piráti), Josef Pravda (ČSSD), Petr Borna (DSSS), Ivan Strachoň (KSČM), Ilja Racek (KDU-ČSL), Liana Janáčková (Nezávislí), Zdeněk Nytra (Nezávislý kandidát), Tomáš Málek (Ostravak), Alena Vitásková (Úsvit - Národní koalice)

Volební obvod č. 73 - Frýdek-Místek

Jiří Raška (ANO), Petr Gawlas (ČSSD), Lukáš Černohorský (Piráti), Gustav Pilch (KSČM), Pavla Golasowská (KDU-ČSL), Jiří Cienciala (OBČANÉ SPOLU – NEZÁVISLÍ)

Volební obvod č. 76 - Kroměříž

Jan Hašek (ANO), Jaroslav Chmelař (ČSSD), Šárka Jelínková (KDU-ČSL), Petr Šicl (Koruna Česká), Eva Badinková (KSČM), Zdeněk Zlámal (Nezávislí), Daniela Hebnarová (ODS), Vojtěch Škrabal (STAN), Josef Novák (SPO)

Volební­ obvod č. 79 - Hodoní­n

Zdeněk Škromach (ČSSD), Anna Hubáčková (KDU-ČSL), Ján Lahvička (KSČM), Josef Zimovčák (ANO), Jana Bačíková (ODS)

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru