Betlémy, rozjímání a hlavně žádná práce. Tradice, které by se měly dodržovat na Boží hod

Věřící 25. prosince slaví narození Ježíše Krista, první svátek vánoční – Boží hod. Pro křesťany vůbec nejdůležitější svátek Vánoc. Rodiny se setkávají u slavnostní hostiny. Někde dodnes staví betlémy nebo jen odpočívají, podle lidových tradic bychom hlavně neměli pracovat.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Betlém

Betlém | Foto: Tereza Brázdová | Zdroj: Český rozhlas

V kostele čtou věřící dvě biblická evangelia o narození Spasitele – Matoušovo a Lukášovo. „Popisují to, že Ježíš se skutečně narodil někde ve chlévě, v jeskyni za městem, kde nocoval dobytek,“ vypráví rektor pražského kostela Svatého Jezulátka Pavel Pola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jaké tradice dodržují křesťané o Božím hodu

Hlavní poselství tohoto biblického příběhu je podle něj naděje. „Nabízí cestu k odpovědi. Když se lidé ptají: Proč se děje to, co se děje na Ukrajině nebo kdekoliv jinde. Οdpověď není nějaké vysvětlování, ale je to jako kdyby boží odpověď přišla: dobře, já do toho jdu taky, prožiju to s vámi.“

Příchod Spasitele připomínají betlémy s jesličkami. Tradice pochází z první poloviny 13. století. „První betlém je přičítán svatému Františku z Assisi, který ho připravil již roku 1223,“ přibližuje etnoložka Markéta Slavková. Podle ní lidé dřív 25. prosince celý den odpočívali.

„Na Boží hod měli věřící zbožně rozjímat, navštěvovat kostely a slavit duchovní hody. Podle lidové víry se nesmělo pracovat, někde dokonce ani nestlali lůžka,“ doplnila odbornice. Lidé totiž věřili, že by jim práce na Boží hod přinesla neštěstí.

Stejně jako v současnosti i dříve byl vnímán 25. prosinec jako příležitost pro rodiny, aby se sešly u rodinného stolu. Hospodyně ale nemusely vařit, protože se jedlo to, co zbylo ze štědrovečerní večeře. Na stole nechyběla ani tradiční vánočka.

Na Boží hod nesmí chybět vánočka | Foto: Filip Bohac (Flickr.com) | Zdroj: CC BY 2.0

Eliška Radinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme