Nejvíce vánočních výjezdů v historii. Hasiči po celé republice evidují 1989 zásahů, hlavně kvůli počasí

Hasiči v Česku zaznamenali na Štědrý den 1989 výjezdů. Je to nejvíce v historii. Důvodem ale bylo hlavně počasí a ne požáry spojené s Vánocemi. Většinou odstraňovali popadané stromy nebo odčerpávali vodu. Požárů bylo 49, což je průměrný počet. V Praze vznikly dva od prskavek na vánočním stromku. Informoval o tom v pondělí mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražští hasiči zasahovali třeba i u požáru vánoční ozdoby na balkóně panelového domu na Jižním Městě

Pražští hasiči zasahovali třeba i u požáru vánoční ozdoby na balkóně panelového domu na Jižním Městě | Zdroj: Twitter Hasiči Praha

Na Štědrý den se počet hasičských zásahů nejčastěji pohyboval v nižších stovkách. Loni jich bylo 370, předloni 329, o rok dříve 288. Letošní rok tak výrazně převyšuje ty předchozí.

„Oproti jiným Štědrým dnům jsme letos výrazně více poskytovali takzvanou technickou pomoc (1821), kdy jsme například odstraňovali popadané stromy přes silnici či železnici, kvůli zvyšujícím se hladinám řek jsme pomáhali se stavěním hrází či odčerpávali vody ze sklepů domů,“ uvedl mluvčí.

Nejvíce výjezdů proto měli hasiči na Vysočině, a to 296. V Pardubickém kraji jich bylo 236, ve středních Čechách 222. Naopak klidnější Vánoce měli jejich kolegové v Moravskoslezském kraji, které zaměstnával především vítr – v jeho důsledku zaznamenali jen 18 výjezdů. Požár v souvislosti se zapálenými svíčkami evidovali jen jeden.

Vánoční požáry

Dva typicky vánoční požáry řešili hasiči v hlavní městě. V Plavecké ulici v Praze 2 začal v obytném domě hořet vánoční stromeček, požár se rozšířil na část vybavení jednoho pokoje a zplodiny hoření poškodily prakticky celý byt. Nikdo se nezranil. Příčinou požáru byla nedbalost při používání prskavky. Škoda je podle pražských hasičů 100 tisíc korun.

Druhý stupeň poplachu museli hasiči vyhlásit kvůli požáru stromku v bytě na Lyčkově náměstí v Praze 8. Oheň rychle dohasili a z bytu zachránili čtyři dospělé a dvě děti. Také v tomto případě byla příčinou nedbalost při používání prskavek. Podle pražských hasičů požár způsobil škodu 300 tisíc korun.

V Očovské ulici v Hodoníně museli hasiči evakuovat 49 lidí kvůli požáru sklepní kóje ve výškové budově. „Jednomu novorozenci byla poskytnuta lékařská péče přivolanou zdravotnickou službou. Škoda a příčina požáru jsou předmětem šetření,“ sdělil mluvčí.

V Děčíně Dolním Žlebu se na Labi krátce po poledni utrhl přívoz. Hasiči člunem přepravili převozníka na utržený přívoz a podařilo se jim plavidlo dostat ke břehu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme