Pražské Hlavní nádraží se zaplnilo posluchači Rybovy mše vánoční, velký orchestr dirigoval Prchal

Rybova vánoční mše zazněla v sobotu i trochu netradičně na pražském Hlavním nádraží. Akce má už sedmnáctiletou tradici, původně chtěli amatérští i profesionální hudebníci zpříjemnit Vánoce lidem bez domova. Českou vánoční klasiku si na netradiční místo přichází vychutnat stále více lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěvecký sbor, hudebníci a především štafle – to všechno je potřeba k tomu, aby se rozezněla Rybova vánoční mše na pražském hlavním nádraží. | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

Fyzicky nejnáročnější úkol čeká každoročně na dirigenta a pořadatele "Rybovky na Hlaváku" Lukáše Prchala. Mimo rozestavení orchestru a pěveckého sboru pak hodinu diriguje ze štaflí.

„Stává se, že hlavně v dechových nástrojích je někdy třeba šest klarinetů, osm fléten, i když ty party jsou v notách napsané jenom dva nebo jeden. Neřešíme to,“ popisuje Radiožurnálu dirigent.

Hudebníci dopředu nezkoušejí. „Někdy je výzva to ukočírovat to množství a vzdálenost, ale ta skladba je známá a je zarytá do povědomí lidí,“ dodává Prchal.

Možnost zahrát si vánoční mši Jakuba Jana Ryby si nenechali letos ujít ani mladí cellisté Lída a Jakub. „U nás v orchestru jsme letos Rybovku nehráli, tak jsem si ji chtěl zahrát a našel jsem si na to tuto událost,“ popisuje Radiožurnálu Jakub. „Lepší se na to hraje, když se u toho sedí,“ dodává s úsměvem Lída.

Rybova mše ani na tak rušném místě jako je Hlavní nádraží neztrácí své kouzlo a někteří si ji sem chodí poslechnout pravidelně.

Kromě nádraží se Rybova mše hraje také na pražské Kampě, tady si ji užívají hlavně zahraniční návštěvníci.

Akce na Hlavním nádraží v Praze má už sedmnáctiletou tradici. | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme