Vánoce jsou opět tady

Po roce znovu přišel Štědrý den, na který se těší děti přinejmenším tolik, jako na začátek letních prázdnin. Radostné nadšení však neskrývají ani mnozí dospělí. I ti se dočkali. Opět nastává doba strojení stromečků, poslední balení dárků, smažení kapra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční stromek | Foto: Jan Rosenauer

Křesťané před sedmi lety symbolicky slavili 2000 let od narození Ježíše Krista. "Ježíškovi", který nosí českým dětem dárky, je však podstatně méně než 2000 let. Zvyk stavět na Vánoce jesličky je starý teprve sedm století a v českých zemích asi 200 let. Tradice vánočních stromků je ještě mladší.

Na Vánoce chodí do kostela nejen věřící, ale i ti, kteří víru v Boha nevyznávají nebo ji nepraktikují. Statistiky z posledních let tvrdí, že se na bohoslužbách během svátků objeví bezmála polovina Čechů, ačkoli běžně přichází o nedělích během roku do kostelů méně než půl milionu lidí.

Ježíšek dnes určitě nestihne nadělit dárky ve všech zemích, ale jeho kolegové Santa Claus a Děda Mráz i další bytosti podle tradic jednotlivých národů to, jako každý rok, brzy spolehlivě napraví.

Vánoční stromky, rozsvěcování světel, jesličky, jmelí a bohaté hodování patří k vánočním zvykům rozšířeným po celé zeměkouli. Ale dávání dárků se nekoná všude ve stejný den. Například v Nizozemsku si je lidé dávají už na Mikuláše, jinde až na Tři krále.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme