Vánoce na sněhu prožijí asi jen obyvatelé a návštěvníci hor

I když meteorologové očekávají, že první polovina příštího týdne bude chladnější než uplynulé dny, ze sněhu se na Štědrý den budou moct těšit pouze obyvatelé a návštěvníci českých hor. I tam se má však podle předpovědi v druhé polovině příštího týdne opět oteplit, takže očekávaná dvaceticentimetrová sněhová pokrývka z víkendu a počátku týdne bude postupně tát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nižších oblastech budou v nadcházejících dnech srážky dešťové a smíšené. „Pokud se tam srážky vyskytnou i na začátku příštího týdne, měly by být sněhové,“ řekl Karel Vašíček z Českého hydrometeorologického ústavu. Kvůli dalšímu oteplení ale nelze očekávat, že Vánoce ve středních a nízkých polohách budou bílé.

Nezvyklé teplo, které trvá od října, způsobil příliv teplého vzduchu od jihozápadu. Začátkem tohoto týdne činila odchylka od normálu 6,5 stupně Celsia a v Praze padl ve středu 225 let starý teplotní rekord. Meteorologové přirovnávali počasí k dubnovému, čemuž odpovídaly i rozkvétající květiny a některé stromy a stále rostoucí tráva. Nyní se teploty vlivem přílivu chladnějšího vzduchu od severozápadu vracejí k normálu.

Loni pokryl první sníh hřebeny Jeseníků v polovině října, o měsíc později využívali lyžaři čtyřiceticentimetrovou nadílku. Letos napadl první poprašek až začátkem listopadu, nyní jsou stráně zelené.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme