Na Vánocích chce šetřit třetina domácností. Mnohé využívají k získání dárků i dobrovolné organizace

Třetina domácností v Česku chce letos výrazně šetřit na Vánocích. Omezí dárky pro dospělé a každá šestá domácnost i ty pro děti. Ukazují to nová data z projektu Česko 2022: Život k nezaplacení, na kterém Český rozhlas spolupracuje s výzkumnou společnosti PAQ Research. Asi pětina z 1600 respondentů plánuje taky výrazně snížit útraty za vánoční oslavy a návštěvy.

Život k nezaplacení Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na adventním věnci zapalujeme první svíčku

Třetina domácností v Česku chce letos výrazně šetřit na vánocích (ilustrační foto) | Foto: Dominika Píhová | Zdroj: Český rozhlas

Výdaje domácností na bydlení a energie se za poslední měsíc v průměru zvýšily o 200 korun na víc než 10 tisíc korun. Vliv na to má hlavně nárůst cen energií, které dodavatelé v posledním měsíci začali zvyšovat.

Papež vyzval ke skromnější oslavě Vánoc. Ušetřené peníze mají lidé poslat Ukrajincům

Číst článek

Hlavně u chudších domácností tak přibývá těch, kterým po zaplacení nezbytných výdajů zbývá méně než 3000 korun na osobu měsíčně. Roste i počet těch, které teď mají vyšší výdaje než příjmy.

„Právě chudší polovina domácností plánuje na Vánoce šetřit častěji, oproti té bohatší,“ popisuje sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research:

„V té polovině s nižšími příjmy chce šetřit 43 procent, v domácnostech nad mediánem jde zhruba o třetinu a u vysokopříjmových domácností jenom o 15 procent. Celé to odpovídá tomu, že inflace, zejména u energií a bydlení, výrazně víc ohrožuje a ubírá kupní sílu domácnostem z té spodní poloviny,“ dodává.

Dobročinné organizace

Přibývá také rodin, které se dárky snaží sehnat přes dobročinné organizace. I samotné organizace se ještě víc snaží, aby o nich potřebné rodiny věděly více. Například Klub svobodných matek letos zaznamenal, že zájem o dárky v projektu Vánoční strom přání je ze strany rodin samoživitelů v nouzi o 10 až 20 procent vyšší než loni.

Skauti přivezli do Brna betlémské světlo. V neděli ho oficiálně předají biskupovi

Číst článek

„Vysvětlujeme si to zvýšenými životními náklady v důsledku navyšující se inflace. Rodičům samoživitelům kvůli tomu nezbývají finance na pořízení vánočních dárků,“ říká ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Dvojnásobný počet vánočních přání oproti loňskému roku se sešel v projektu Daruj Vánoce inicitivy Fandi mámám, která taky pomáhá samoživitelkám. Dárců ale oproti předchozím rokům ubylo. 

Na plánovaný cíl 50 tisíc vánočních dárků pro děti se nejspíš nedostane ani vánoční sbírka Diakonie Krabice od bot pro děti z chudých rodin, nízkoprahových zařízení a azylových domů. Diakonie odhaduje, že od lidí dostane asi 45 tisíc krabic s dárky, které vystačí přesně pro letošní zájemce.

Těch oproti loňsku přibylo asi o desetinu. Ale třeba projekt Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata, který plní vánoční přání seniorům, má letos zhruba stejný počet zájemců i dárců jako v předchozích letech.

Pokles tržeb

Plánované šetření na dárcích se ale projevuje i v samotných obchodech. Už v říjnu se podle Českého statistického úřadu tržby v maloobchodě meziročně snížily reálně o víc než  9 procent.

Větší propad zaznamenaly hlavně specializované prodejny například se sportovním zbožím nebo obuví, ale taky internetové a zásilkové obchody. Jejich tržby klesají nepřetržitě od začátku tohoto roku.

„Tržby obvykle extrémně narůstají v průběhu předvánočního času ve srovnání s průměrem celého roku, ale když se na to podíváme z meziročního pohledu, tak tam ten patrně ten propad bude více než 10 procent,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Propady tržeb budou podle něj v následujících měsících ještě výraznější.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme