Vánoce v Česku s novým sněhem, ale i nehodami

Na českých a moravských horách napadl nový sníh, Vánoce jsou tak ve vyšších polohách naší republiky krásně bílé. Například na Šumavě sněžilo už od tří hodin. Na silnicích v okolí Kvildy a Javorníku si tak cestáři museli poradit s deseticentimetrovou vrstvou napadaného sněhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

první sníh | Foto: Jan Rosenauer

Z nového sněhu se radují provozovatelé jihočeských lyžařských středisek. Čerstvý sníh k nim totiž přitáhne na Šumavu další vyznavače zimních sportů. Lipenský Kramolín má až 40 centimetrů, Zadov 32 a Nové Hutě až 22. Sousední rakouská lyžařská střediska jsou na tom už tradičně lépe. Hochficht hlásí 40 až 60 centimetrů bílé pokrývky a Sternstein má až půl metru perfektního prašanu.

Stejně jako na většině našich pohoří se i v Krkonoších podmínky pro zimní sporty v posledních dnech výrazně vylepšily. Radiožurnálu to potvrdil Zdeněk Spilka z areálu na Horních Mísečkách: "Počasí nám hodně přeje, jde nám technicky zasněžovat. Kvalita se úplně změnila, na sjezdovkách je výborná sněhová pokrývka."

František Prouza ze střediska v Deštném v Orlických horách dodává, že u nich se do upravených stop už mohou vydat běžkaři: "Tím, že jsme upravili sjezdovku, dostali jsme se pak i na hřeben. Rolba tam pro běžkaře vyjela strojovou stopu."

Na hlavní zimní sezónu se připravují i moravské Jeseníky. Už teď tam přijíždějí stovky lidí na vánoční pobyty. Sněhu je tam ale málo a v provozu jsou jen některá zimní střediska - Karlov, Ramzová a Branná. Jinde jedou sněhová děla na plno. Teploty se konečně drží pod bodem mrazu i přes den. V nejvyšších moravských horách zatím platí první stupeň lavinového nebezpečí. Horská služba ho ale možná zítra o stupeň zvýší.

Vánoce zaměstnaly záchranáře, do terénu museli vyrazit jak hasiči, tak záchranka. V Jeseníkách pátrali o Štědrém večeru po ztracené rekreantce. Devětasedmdesátiletá žena si vyšla na procházku se svou známou. Prý se ale nepohodly a rozdělily se. Jedna se vrátila na chatu, druhá už ne.

K večeru jí v okolí začali hledat dobrovolníci, horské záchranáře zavolali až později v noci. Než profesionálové stačili přijet, naštěstí našli dobrovolníci ve spolupráci s místními hasiči ztracenou seniorku pod vrcholem Orlíku. Bylo to v jednu hodinu po půlnoci. Promrzlou, ale bez zranění jí přivolaná sanitka dopravila do nemocnice.

Oheň pokazil Štědrý den obyvatelům činžovního domu v Úpici na Trutnovsku. Plameny se rozhořely odpoledne a vyhnaly všechny nájemníky. Jeden se zranil. Hasiči oheň uhasili a prostory odvětrali. Poté se mohli obyvatelé vrátit do svých domovů. Škoda dosahuje 150 tisíc korun. Příčinou požáru byla závada na televizoru. O poznání větší škody, a to až za 20 milionů korun, napáchal požár v České Lípě. Zničil soukromou autolakovnu a poškodil i vozy v sousedním autobazaru.

Přečtěte si také: Hasiči likvidovali požár horské chaty

Jaký máte vánoční stromek? Hlasujte v naší anketě!

Andrea Švubová, Petra Matoušková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme