Vánoční bonusy vyplatí kvůli koronaviru o třetinu méně firem než loni. Většinou je ale zvýší

Vliv letošní mimořádné situace spojené s pandemií se promítá i do vánočních bonusů. Zatímco v loňském roce je zaměstnancům vyplácela zhruba polovina malých podniků, letos se pro bonusy rozhodla jen třetina z nich. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Moore CR, podle kterého ale budou vyplácené prémie ve více než polovině případů vyšší než loni. Pětina firem bude o jejich udělování teprve rozhodovat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

Vliv letošní mimořádné situace spojené s pandemií se promítá i do vánočních bonusů. Zatímco v loňském roce je zaměstnancům vyplácela zhruba polovina malých podniků, letos se pro bonusy rozhodla jen třetina z nich (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jednoznačnou příčinou jsou úsporná opatření kvůli pandemii. „Druhá vlna pandemie zasadila malým podnikům v mnoha případech ještě horší ránu než první jarní vlna, a potřebují se proto v první řadě stabilizovat. I z toho důvodu se pro vyplácení vánočních bonusů za letošní rok rozhodla jen třetina z nich. Část firem o nich ještě uvažuje. Naopak více než 40 procent jich v průzkumu jasně uvedlo, že prémie letos nebudou,“ uvedl partner Moore CR Radovan Hauk.

Ministerstva během koronavirové krize šetřila na odměnách. Jen resort zahraničí vyplatil víc než loni

Číst článek

Na 45 procent firem prémie proti loňsku navýší. Stejně vysoké částky jako v loňském roce rozdá 34 procent dotázaných podniků. Snížení je potom v plánu u pětiny firem, které se pro vyplacení bonusů rozhodly.

„Malé podniky jsou kvůli svým tržním pozicím obecně zasaženy více. I proto je v podstatě úspěchem, že prémie vyplatí alespoň třetina z nich. To si samozřejmě uvědomují i zaměstnanci, kteří jsou v této těžké době rádi za jakýkoliv příspěvek navíc, který na své výplatní pásce naleznou. Věřím, že v subjektech, kde je to jen trochu možné, zaměstnavatelé k ocenění přistoupí,“ upozornil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Zatímco v Čechách se bonusy podle průzkumu sníží u 21 procent firem, na Moravě k tomuto kroku sáhne téměř 28 procent podniků.

Průzkum uskutečnila agentura Ipsos minulý týden mezi 150 malými firmami do 50 zaměstnanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme