Vánoční pečení je v plném proudu. Češi si stále více objednávají cukroví na zakázku

Češi utratí za nákup surovin na pečení cukroví až 1500 korun. Stoupá ale počet těch, kteří si vánoční sladkosti kupují. Za hotové cukroví v obchodě zaplatí podle průzkumu jednoho z českých hypermarketů nejčastěji 500 korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční cukroví, Vánoce

Vánoční cukroví, Vánoce | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Počet objednávek na cukroví u pekařů a cukrářů roste, oproti minulým letům až na dvojnásobek. Na 61 procent lidí přesto tvrdí, že na to domácí nedá dopustit.

Téměř pětina Čechů se pak v průzkumu přiznala, že oblíbené a jednodušší druhy peče doma, složitější cukroví si ale raději koupí nebo objedná od zkušenějších výrobců.

Jen 6 procent lidí přiznalo, že se do pečení vánočních cukrovinek raději ani nepouští a vše nakupují. Podle průzkumu tak ale můžou ušetřit až tisíc korun.

Nejčastějším druhem vánočního cukroví, pro které Češi míří do obchodů, jsou vánočky. Koupí si je více než polovina zákazníků. Na druhém místě je linecké cukroví a také vanilkové rohlíčky.

Za kilogram vánočních sladkostí, které si Češi objednají u zkušených pekařů, zaplatí často okolo 300 korun. Ve vyhlášených cukrárnách nebo restauracích budou ale ceny vyšší. Výjimkou není ani 600 korun za kilogram cukroví.

Hygienici ale upozorňují, že prodejci cukroví by měli mít potravinářský průkaz a také živnost i provozovnu odpovídající parametrům daných zákonem. Na obalu by navíc zákazníci měli najít informace o složení výrobku, váhu, trvanlivost i seznam alergenů.

Anna Jadrná, Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme