Ruská agrese na Ukrajině ohrožuje bezpečnost, řekl Zeman ve vánočním poselství. A shrnul svou kariéru

Prezident Miloš Zeman ve svém posledním vánočním poselství bilancoval uplynulý rok. Za nejvýznamnější aktuální událost označil ruskou agresi vůči Ukrajině. Shrnul také svou 32letou politickou kariéru. A neodpustil si ani kritiku některých „politických komentátorů a neúspěšných politiků“, které označil za závistivé a zakomplexované nuly. „Na tyto nuly zapomenu první den svého starobního důchodu,“ řekl Zeman v projevu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:20 26. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při svém posledním vánočním poselství

Prezident Miloš Zeman při svém posledním vánočním poselství | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Byl jsem vždy stoupenec korektních ekonomických vztahů s Ruskou federací, zejména kvůli dodávkám relativně levných energetických surovin. Ale jsou situace, kdy ekonomické zájmy musí ustoupit zájmům bezpečnostním,“ řekl v úvodu svého projevu prezident Miloš Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si poslední vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana

„A celosvětová bezpečnost, a tedy i bezpečnost České republiky, je touto agresí ohrožena, proto plně podporuji pomoc České republiky bojující Ukrajině a věřím, že tlak svobodných zemí dříve nebo později přiměje Rusko, aby území Ukrajiny opustilo,“ dodal.

Zmínil také energetickou krizi. Významně k ní podle prezidenta přispěla právě ruská agrese. Tradičně ale také zmínil i Green Deal, který znovu nazval zeleným fanatismem.

Prezident mluvil také o inflaci, za kterou podle něj může také zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.

„Úroky jsou náklad a náklad se promítá do ceny. Právě proto jsem využil svého zákonného oprávnění a jmenoval jsem jak guvernéra, tak členy bankovní rady z řad odborníků, kteří byli oponenti zvyšování úrokových sazeb.“

A věnoval se i deficitu státního rozpočtu. „Vetoval jsem novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2022 se šíleným deficitem 375 miliard korun. A domnívám se, že zejména na příjmové straně musí vláda přijmout návrhy ekonomů, které se týkají zejména daňové oblasti,“ poradil kabinetu premiéra Petra Fialy z ODS.

Hájit české zájmy

„Jako prezident republiky jsem se v první řadě snažil hájit české národní zájmy. A musíme si definovat, co to národní zájem je. Česká republika je malý až střední stát, kde 80 procent hrubého domácího produktu je tvořeno exportem. Naším národním zájmem kvůli zvyšování ekonomické výkonnosti a tedy i životní úrovně je podporovat export, prosazovat ekonomickou diplomacii a mít korektní vztahy s pokud možno všemi významnými zeměmi světa,“ řekl Zeman.

‚Sbohem a šáteček.‘ Přečtěte si poslední vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana

Číst článek

„Kromě toho jsem se snažil, aby si Česká republika uchovala svoji suverenitu a nepodlehla jakémukoli vnějšímu tlaku,“ dodal.

Prezidentův mandát končí 8. březnem, kdy Zeman podle svých slov odejde do starobního důchodu.

„Jako každý politik jsem se občas setkával přímo nebo zprostředkovaně se závistivými a zakomplexovanými nulami, ať už mezi politickými komentátory, mezi neúspěšnými politiky i jinde.

Na tyto nuly zapomenu první den svého starobního důchodu a naopak budu vděčně a s úctou vzpomínat na všechny ty, s nimiž jsem měl tu čest pracovat pro republiku,“ neodpustil si kritiku v závěru svého projevu Zeman.

Zemanova vánoční poselství

TGM vzpomínal na dětství, Zeman na politickou kariéru. Vánoční a novoroční projevy 1935 - 2022 zvukem i textem

Číst článek

Prezident Miloš Zeman přesunul od začátku svého působení na Pražském hradě tradiční projev z Nového roku na 26. prosinec.

Načasování poselství na Vánoce vysvětlil po svém nástupu do funkce tím, že chce navázat na tradici první republiky, kdy měl vánoční proslovy prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Loni Zeman ve svém poselství podpořil povinné očkování proti covidu-19 jako nejjednodušší cestu, jak potlačit koronavirovou pandemii. Tehdy čerstvě jmenované Fialově vládě doporučil vedle covidu-19 prioritně řešit rozpočtový schodek, ale také ceny energií.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme