Vánoční vysílání z archivu Českého rozhlasu připomíná Rádio Retro

Unikátní rozhlasové nahrávky z období vánočního vysílání nabídne od pondělí 8. prosince do 6. ledna Rádio Retro. Posluchači na internetu najdou opravdové archivní lahůdky. Uslyší třeba sváteční projev prezidenta Edvarda Beneše nebo vyprávění Alice Masarykové o tom, jak její otec dělal Mikuláše. Najdou se i další skvosty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Kociánová a Jan Rosák při natáčení Rádia Retro Štastné a veselé. | Foto: Šárka Ševčíková

„Je to další z internetových streamů Českého rozhlasu. Nahrávka, zvuková smyčka, má celých 28 hodin,“ popisuje moderátor a dramaturg Rádia Retro Šťastné a veselé Tomáš Černý.

Posluchači si tak každý den podle podrobného časového programu, který je na webových rozhlasových stránkách, naladí konkrétní pořad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vánoční vysílání Rádia Retro představila Petra Benešová

„Rádio Retro má být letos takovou platformou, kde najdete to pomalé,“ popisuje Černý. Jako dramaturg proto vybíral z bohatého rozhlasového archivu komornější věci.

„Tak jsem šel po nahrávkách, které uvádějí krásné hlasy. Dejme tomu Olga Čuříková, Rudolf Pelar, Karel Höger či Marek Eben,“ vypočítává Černý.

Podařilo se najít unikátní čtyřhodinovou nahrávku, kterou provází právě moderátor Marek Eben. „Z adventu v roce 1995 vysílal 4 hodiny v mrazu z pražských Hradčan a procházel chrám svatého Víta s nejrůznějšími hosty,“ doplňuje Tomáš Černý.

Náhlednutí do Vánoc rodiny T.G.M.

„Velmi zajímavý byl třeba Štědrý den v roce 1968, kdy ve Studiu mladých mluvila - díky pásku natočenému o dva roky dříve v Kanadě - Alice Masaryková.“

Alice Masaryková | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Alice Masaryková vypráví, jak dělal její otec Mikuláše, o přípravě Vánoc, jak vyráběli ozdoby, o vánoční večeři, dárcích.

Velmi zajímavý je i rozhovor z roku 1996, kdy Olga a Václav Havlovi vyprávěli, jak prožívají Vánoce. Krátce před tím, než první dáma České republiky zemřela.

„K podstatě Vánoc patří nejen, že to jsou svátky rodiny, svátky klidu, míru, pohody, ale že to jsou svátky naděje,“ zní hlas Václava Havla.

Klenoty rozhlasového archivu

Rádio Retro nabídne ale i velmi staré nahrávky ze 30. let, které patří do skvostů rozhlasového archivu. Jde třeba o vánoční projev prezidenta Edvarda Beneše z roku 1936.

„Je ohromně zajímavé uvědomit si, co prezident Beneš říkal národu v době, kdy už bylo jasné, že existuje nějaké nebezpečí a že svátky nebudou tak idylické, jak bývají jindy,“ říká Tomáš Černý.

Letošním archivem Vánoc provedou na Rádiu Retro moderátoři Martina Kociánová a Jan Rosák. Nahrávky bude možné najít na webu rozhlas.cz až do začátku ledna.

Milan Kopp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme