Varnsdorf postupoval při pronájmu radarů nezákonně, rozhodl krajský soud. Policie stále stíhá pět lidí

Město Varnsdorf nepostupovalo při pronájmu radarů soukromé firmě podle zákona. Usnesení rady města, na něž navázalo uzavření nájemní smlouvy na radary na měření rychlosti, jsou nezákonná a Krajský soud v Ústí nad Labem je pátečním rozhodnutím zrušil. V souvislosti s pronájmem radarů policie obvinila pět lidí včetně bývalého starosty Stanislava Horáčka.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie už dříve uvedla, že firma neoprávněně získala 23,4 milionu korun z provozu radarů ve Varnsdorfu (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka PxHere (Creative Commons CC0)

Město kritizovanou smlouvu s firmou Water Solar Technology provozující radary koncem loňského roku vypovědělo. Firma podle policie neoprávněně získala 23,4 milionu korun z provozu radarů ve Varnsdorfu na Děčínsku. U obviněných byl následně zajištěn majetek v hodnotě přes 10 milionů korun. Město také s firmou předčasné ukončilo smlouvu.

Bývalý starosta Varnsdorfu Horáček je na svobodě, ve vazbě strávil téměř dva měsíce

Číst článek

Rozsudek nabude právní moci momentem doručení. Proti němu lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Žalobu na město podalo ministerstvo vnitra, které napadlo dvě usnesení rady z března 2019. Na jejich základě podepsala radnice v pořadí třetí smlouvu se společností Water Solar Technology. Firma dostávala odměnu za každé naměřené překročení rychlosti.

Usnesení jsou podle soudu v rozporu se zákonem a judikaturou Nejvyššího správního soudu. „Pokud provádí radarové měření soukromá osoba, je vyloučeno, aby tato osoba jakkoliv participovala finančně na výsledcích radarového měření a zároveň je vyloučeno, aby mohla spravovat i ten systém radarového měření,“ uvedla soudkyně Markéta Lehká.

Policie už dříve uvedla, že firma neoprávněně získala 23,4 milionu korun z provozu radarů. Podle soudkyně není vyloučeno, že bude město muset vracet peníze za pokuty. „Ale to nebylo předmětem jednání,“ uvedla Lehká.

Zastupitelé Varnsdorfu odvolali z funkce stíhaného Horáčka, v čele města stane dosavadní místostarosta

Číst článek

Pokračující vyšetřování

Bývalé vedení radnice kritiku odmítalo. Tvrdilo, že město protiprávně nepostupuje a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem. Zakázku poprvé vyhrála společnost Water Solar Technology v roce 2017 a zvítězila i v opakované soutěži.

Současné vedení města se sejde začátkem příštího týdne a bude situaci řešit s právníkem, řekl mluvčí radnice Tomáš Secký. Spokojena s pátečním rozhodnutím je zastupitelka Lenka Lanková (Republika pro Varnsdorf), která podávala žádost o prošetření věci na policii. „Mě to vlilo i slzy do očí,“ řekla novinářům. Občané města pokuty podle ní zpočátku platili a peníze chodily zejména od obyvatel sousedního Německa.

Vyšetřování případu pronájmu radarů zatím neskončilo. Dozorující státní zástupce Jan Veselý uvedl, že se nyní čeká zejména na výsledky podaných žádostí o právní pomoc v cizině. Stíháno je stále pět osob, vedle Horáčka také bývalý místostarosta Josef Hambálek, jako právnická osoba firma Water Solar Technology, její jednatel Miloš Schubert a další člověk. „Je potřeba všechno bez chyb dotáhnout do konce. Věřím, že následný soud zohlední toto rozhodnutí,“ uvedla Lanková.

tzr, dap, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme