Ústecký soud zrušil nezákonnou pokutu za rychlost ve Varnsdorfu. Mluvčí: ‚U dalších rozhodne stejně.‘

Správní soud v Ústí nad Labem zrušil rozhodnutí krajského úřadu ve věci nezákonného měření rychlosti ve Varnsdorfu. Obrátil se na něj řidič, kterému přišla od města složenka za překročení rychlosti. Soud tak navázal na své červencové rozhodnutí o tom, že město při pronájmu radarů postupovalo nezákonně. „Došlo k nezákonnému vyměření nebo udělení této pokuty,“ řekl Radiožurnálu mluvčí soudu Jiří Barč.

Tento článek je více než rok starý.

Varnsdorf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukazatel blížícího se radaru (ilustrační foto)

Ukazatel blížícího se radaru (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka PxHere (Creative Commons CC0)

Řidič se nejprve odvolal ke krajskému úřadu, ten ale pokutu potvrdil. Proto se obrátil na ústecký soud.

„Udělení pokuty bylo shledáno nezákonným. Porušovalo zákon o silničním provozu, kdy vzhledem k hmotné participaci společnosti Water Solar Systém došlo k nezákonnému vyměření nebo udělení této pokuty,“ okomentoval mluvčí krajského soudu Jiří Barč.

Bývalý starosta Varnsdorfu Horáček je na svobodě, ve vazbě strávil téměř dva měsíce

Číst článek

Barč má za to, že „u dalších podobných případů soud rozhodne stejně“. „Jsou to rozhodnutí, která věcně navazují na původní judikaturu našeho soudu, kdy bylo rozhodnuto, že ta samotná smlouva s firmou Water Solar Energy a situace kolem radaru byla nezákonná,“ řekl Radiožurnálu Barč.

Problematická smlouva

Kritizovanou smlouvu s firmou Water Solar Technology město koncem loňského roku vypovědělo. Firma podle policie neoprávněně získala 23,4 milionu korun z provozu radarů ve Varnsdorfu na Děčínsku. U obviněných byl následně zajištěn majetek v hodnotě přes 10 milionů korun. Město také s firmou předčasně ukončilo smlouvu.

Bývalý starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček je na svobodě, ve vazbě strávil téměř dva měsíce. Rozsudek nabude právní moci momentem doručení. Proti němu lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Žalobu na město podalo ministerstvo vnitra, které napadlo dvě usnesení rady z března 2019. Na jejich základě podepsala radnice v pořadí třetí smlouvu se společností Water Solar Technology. Firma dostávala odměnu za každé naměřené překročení rychlosti.

Zastupitelé Varnsdorfu odvolali z funkce stíhaného Horáčka, v čele města stane dosavadní místostarosta

Číst článek

Usnesení jsou podle soudu v rozporu se zákonem a judikaturou Nejvyššího správního soudu. „Pokud provádí radarové měření soukromá osoba, je vyloučeno, aby tato osoba jakkoliv participovala finančně na výsledcích radarového měření a zároveň je vyloučeno, aby mohla spravovat i ten systém radarového měření,“ uvedla po červencovém rozhodnutí soudkyně Markéta Lehká s tím, že město bude pravděpodobně muset pokuty za překročení rychlosti vracet.

Pokračující vyšetřování

Bývalé vedení radnice kritiku odmítalo. Tvrdilo, že město nepostupuje protiprávně a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem. Zakázku poprvé vyhrála společnost Water Solar Technology v roce 2017 a zvítězila i v opakované soutěži.

Současné vedení města se sejde začátkem příštího týdne a bude situaci řešit s právníkem, řekl mluvčí radnice Tomáš Secký. Spokojena s pátečním rozhodnutím je zastupitelka Lenka Lanková (Republika pro Varnsdorf), která podávala žádost o prošetření věci na policii. „Mě to vlilo i slzy do očí,“ řekla novinářům. Občané města pokuty podle ní zpočátku platili a peníze chodily zejména od řidičů ze sousedního Německa.

Vyšetřování případu pronájmu radarů zatím neskončilo. Dozorující státní zástupce Jan Veselý uvedl, že se nyní čeká zejména na výsledky podaných žádostí o právní pomoc v cizině. Stíháno je stále pět osob, vedle Horáčka také bývalý místostarosta Josef Hambálek, jako právnická osoba firma Water Solar Technology, její jednatel Miloš Schubert a další člověk. „Je potřeba všechno bez chyb dotáhnout do konce. Věřím, že následný soud zohlední toto rozhodnutí,“ uvedla Lanková.

sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme