Varnsdorf musí za chyby při zadávání zakázek na radary zaplatit 650 tisíc korun, místní protestují

Město Varnsdorf musí zaplatit pokutu 650 000 korun za chyby při zadávání zakázky na systém měření rychlosti ve městě. Pokutu mu v opakovaném řízení uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že město nepodalo rozklad, a rozhodnutí je tak pravomocné.

Brno/Varnsdorf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antimonopolní úřad Varnsdorfu uložil celkem tři pokuty v celkové výši 950 000 korun. Předseda Petr Rafaj ale první dvě zrušil kvůli souběhu přestupků a úřad je znovu projednával ve společném řízení. V prosinci Rafaj zrušil i poslední pokutu 300 000 tisíc korun, v tomto případě bylo ale důvodem nedostatečné odůvodnění rozhodnutí.

Dohodu chtějí rušit po třech pokutách. Varnsdorfští radní rozhodli ukončit smlouvu o pronájmu radarů

Číst článek

Varnsdorf vypisoval výběrové řízení celkem třikrát, pokaždé byly ale v jeho postupu chyby. „V prvním případě zadavatel v důsledku nesprávně stanovené předpokládané hodnoty zadal nadlimitní veřejnou zakázku jako veřejnou zakázku malého rozsahu. V následné veřejné zakázce pak postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by prokázal splnění podmínek pro jeho použití,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Od 15 hodin je ve městě zasedání zastupitelstva. Tématem bude mimo jiné současná situace ve městě, kde je starosta Stanislav Horáček (ANO) ve vazbě kvůli sporné zakázce na měření rychlosti.

Zakázku na radary prověřuje policie. V případu obvinila jednu právnickou osobu a čtyři lidi. V případu byl obviněn i jeho stranický kolega, místostarosta Josef Hambálek, vyšetřován je na svobodě. Na programu jednání je také rozpočet na rok 2020.

Jak je vidět ve videu, někdo ještě ve středu v noci zaparkoval před budovu radnice automobil s protestními nápisy. 

Konec pronájmu radarů

Varnsdorfští radní se na svém posledním loňském zasedání rozhodli smlouvu o pronájmu radarů ukončit. Pověřili místostarostu Hambálka, aby ji vypověděl. On sám je v případu jedním z obviněných.

Celá kauza se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, které pro město provozuje společnost Water Solar Technology. Zakázku poprvé vyhrála v roce 2017 a zvítězila i v opakované soutěži. Firma má dostávat 290 korun bez DPH za každý naměřený přestupek. Opozice kvůli tomu vedení radnice kritizovala. Existuje také judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, pokud má na výsledcích měření radaru zájem třetí subjekt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme