Šéf české diplomacie Lipavský: Stále platí naše důrazné varování před cestami na území Ruska

Česká republika pozorně sleduje situaci v Rusku, řekl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). S ohledem na pokračující invazi na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnostní situace v zemi dál platí varování před cestami do Ruska. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu uvedl, že ozbrojená vzpoura žoldnéřů ze soukromé Wagnerovy skupiny je zradou Ruska a její osnovatelé budou tvrdě potrestáni.

Praha (Aktualizováno: 15:44 24. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lipavský

Ministr zahraničí Jan Lipavský varoval před cestami do Ruska | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Šéf soukromé Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenij Prigožin v pátek obvinil ruskou armádu z útoku na své muže a vyzval Rusy, aby se připojili k tisícům jeho bojovníků a zastavili „zlo, které páchá armádní velení”.

Pohrozil pochodem na Moskvu, pokud za ním nepřijedou ruský ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. Ruské ministerstvo obrany označilo postup za ozbrojenou vzpouru.

Wagnerovci se stáhli z Lipecké a Voroněžské oblasti. ‚Prioritou je Ukrajina,’ tvrdí Putin

Číst článek

„Situaci v Ruské federaci pozorně sledujeme. S ohledem na probíhající vojenskou invazi na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnosti v zemi, zejména pro občany států EU a NATO, stále platí naše důrazné varování před cestami na území Ruské federace,“ uvedl Lipavský.

Vzhledem k aktuální situaci může mít Česko na území Ruska jen omezené možnosti pomoci českým občanům v případě, že se dostanou do nesnází a budou potřebovat konzulární asistenci, doplnil.

Situaci glosoval později šéf diplomacie také na twitteru, kde napsal, že jeho letní dovolená na Krymu se přibližuje.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na twitteru uvedla, že je konečně jasné, čemu se v Rusku říká speciální operace. Rusko tak označuje svou vojenskou invazi na Ukrajinu.

Šance pro Ukrajinu

„Po šestnácti měsících války na Ukrajině vede válku Rusko s Ruskem. Nic překvapivého. Je to jejich tradice. Neúspěšné války tam končí popravou cara, chaosem a občanskou válkou pod dohledem fízlů. Gratulujeme,“ napsala.

V současné době podle ní českým občanům nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí. O situaci jednala s náčelníkem generálního štábu a ředitelem vojenského zpravodajství. „Situace ukazuje, že režim v Rusku vůbec není tak silný a pevný, jak se snaží tvrdit propaganda prezidenta Putina a po třiceti letech opět míří ruské tanky na Moskvu,“ uvedla.

Černochová také řekla, že konflikt uvnitř Ruska dává šanci Ukrajincům přeskupit své síly a udělat opatření v rámci své ofenzívy: „Což je dobře, že mají nějaký čas právě proto, aby i ten konflikt na Ukrajině co nejdříve skončil.“

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zmínil, že radovat se jakkoliv z nepřehledného vývoje v Rusku by bylo krátkozraké. „Mezi Putinem a wagnerovci neexistuje dobrá volba,“ uvedl.

‚Ruští teroristé proti teroristickému režimu‘

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ve vyjádření nepřímo odkázal na zničení turistické ponorky Titan, která implodovala při plavbě k vraku Titaniku s pěti lidmi na palubě. „Rusko není ponorka, ale také se ponořilo hodně hluboko a začíná se hroutit samo do sebe. Zda bude výsledkem částečná nebo úplná imploze dnes těžko odhadnout. Při hroucení jádra něčeho velmi hmotného a velkého dochází zpravidla k explozi obalových vrstev, tak uvidíme,“ uvedl.

Podle šéfa senátního výboru pro obranu Pavla Fischera (nezávislý) se „ruští teroristé obrátili proti ruskému teroristickému režimu“. Putinova autorita podle něj utrpěla. "Putin osobně dlouhodobě využíval Prigožinových služeb a toleroval jeho aktivity. Teď Prigožin zahájil tažení na Moskvu. Prigožin otevřeně zpochybňuje ruské vedení války proti Ukrajině a zveřejňuje údajně skutečná čísla o počtu obětí, která jsou mnohem vyšší, než Kreml doposud přiznával. Žádným mírotvůrcem ale není," uvedl.

Poslanec a místopředseda lidovců Jan Bartošek na twitteru napsal, že nelze zapomenout na to, že Prigožin je zločinec. "Vůdce armády žoldáků se snaží svrhnout armádní velení. Oslabuje tím sice armádu, ale konflikt vyvolává také obavy. Klíčové je, zda se jednotky přidají. Jinak to nebude trvat dlouho," uvedl. Ruské síly mohou být podle něj oslabeny.

Dění v Rusku na svém twitteru komentovala také senátorka ODS Miroslava Němcová. „Prigožinovi vadí Šojgu a Gerasimov. Ty chce svrhnout. O Putinovi mlčí. Takže jeho cílem je nahradit ty dva a z Putina si udělat otrockou loutku. Tři mušketýři po rusku: jeden proti všem, všichni proti jednomu. Ať bojují co nejdéle, do poslední kapky jejich krve,“ napsala.

tec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme