Varování meteorologů před vydatným deštěm platí až do neděle

Noční déšť zvýšil hladiny některých českých řek. Na severu a západě Čech dál platí výstraha meteorologů před povodňovou aktivitou. Druhý stupeň, pohotovost, platí na Klabavě v Hrádku u Rokycan. Na dalších devíti místech je povodňová bdělost. Výstraha meteorologů před vydatným deštěm platí až do nedělního podvečera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Déšť, prší, deštivé počasí (ilustračni foto) | Foto: Filip Jandourek

Hladina Klabavy u Rokycan během noci vystoupala až ke třetímu stupni. Běžně má řeka 40 až 50 centimetrů vody, kolem jedné hodiny po půlnoci byla hladina o metr vyšší a stále zvolna stoupala. Starosta Hrádku Jaroslav Perlík však ujistil, že řeka nikoho neohrožuje. Ráno byla Klabava na mírnějším druhém povodňovém stupni.

V Plzeňském kraji hasiči vyjížděli během noci ke zhruba desítce případů. Zejména museli čerpat zatopené sklepy a likvidovat popadané stromy, které kvůli podmáčení popadaly na silnice.

Stromy odstraňovali třeba v Horní Bříze na severním Plzeňsku nebo v Nemanicích na Domažlicku. Vodu ze sklepů museli čerpat například na Horažďovicku.

Zhruba 15krát vyjížděli také středočeští hasiči k popadaným stromům nebo čerpali vodu ze zatopených sklepů a níže položených míst, třeba v Kladně. Stromy pak padaly nejvíce na Berounsku, například v Lochovicích.

Spadlý strom na koleje také zastavil dopravu na trati z Rakovníka do Kladna. Mezi Lužnou a Řevničovem proto nejezdily vlaky. Po sedmé hodině ranní byl provoz na trati obnoven.

Noční vydatný déšť zvedl hladiny některých řek v Libereckém kraji, hasiči vyjížděli dvakrát kvůli vodě ve sklepích. Lužická Nisa kulminovala v noci na 159 centimetrech, což je 16 cm od 1. stupně povodňové aktivity. Teď ale její hladina klesá. Po celém území kraje stále platí výstraha na vydatný déšť a povodňová pohotovost.

Nejkritičtější by podle meteorologů měla měla být sobota. Na Liberecko i Ústecko se totiž ženou další srážky z Polska, které by mohly hladiny řek zvedat významněji, místy možná i na třetí povodňový stupeň. Týká se to hlavně horských řek Kamenice, Smědé nebo Jizery.

Lukáš Milota, Vojtěch Kouřímský, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme