Varování mělo úspěch, předešli jsem závažným následkům, uvádí úřad pro kybernetickou bezpečnost

Varování před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle, které vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v polovině dubna, podle úřadu zabralo. Podle mluvčího úřadu Radka Holého na něj instituce zareagovaly, a díky tomu se předešlo výraznějším následkům. I tak úřad eviduje za posledního čtvrt roku 23 úspěšných kyberútoků. Varování tak zůstává stále v platnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část nedávných úspěšných kyberútoků byla namířená i na zdravotnictví | Zdroj: Reuters

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost před hrozbou kyberútoků varoval 16. dubna, podle mluvčího varování zabralo. „Převážná část institucí, kterých se to týkalo, měly zvýšenou pozornost, byly v pohotovostním stavu. Prevence v podobě varování zafungovala, předešlo se výraznějším následkům,“ řekl Holý.

‚Neprofesionální a nedbalé.‘ Pracovník ministerstva koordinoval testy na covid-19 skrze soukromý e-mail

Číst článek

Mluvčí neuvedl, kolik úspěšných útoků od data varování NÚKIB eviduje. Za poslední tři měsíce jich ale podle něj má nahlášených 23. Šlo o různé typy útoků, kdy zhruba polovinu z nich tvoří malware, tedy škodlivý program, který je nabízený pomocí phishingu, což je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů. Část úspěšných útoků byla i prostřednictvím ransomwaru, což je vyděračský program. Část z těchto úspěšných útoků byla namířena do zdravotnictví, mířily ale také do dalších oblastí, které mluvčí již nespecifikoval.

Počet neúspěšných kybernetických útoků, tedy kybernetických událostí, mluvčí neuvedl. Podle něj by tento údaj byl zavádějící, zdaleka ne všichni úřad o tomto informují.

Varování před kyberútoky je však stále v platnosti. „Vyhodnocujeme celou situaci. Jakmile usoudíme, že varování nemá opodstatnění, tak ho odvoláme,“ uvedl mluvčí.

Ve varování v polovině dubna úřad uvedl, že závažné kybernetické útoky na informační a komunikační systémy v České republice ve větším počtu lze očekávat v nejbližších dnech. Podle úřadu mohly způsobit závažné dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme