Meteorologové varují před povodněmi, zejména na jihozápadě má vydatně pršet

Na Šumavě a v částech Krkonoš a Jeseníků mohou stoupat hadiny některých potoků a řek. Může za to nezvykle teplé počasí. V pondělí ráno byly podle meteorologů teploty v Česku pro 3. leden nejvyšší za posledních 30 let. Vůbec nejvíc naměřili v pražském Klementinu, a to 9,6 stupně Celsia. Vysoké teploty v Česku budou provázet také silné deště. Varování před nimi platí zejména pro jižní Čechy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varování ČHMÚ před deštěm a povodněmi na jihu Čech, v Krkonoších a Jeseníkách (3.1.2022)

Varování ČHMÚ před deštěm a povodněmi na jihu Čech, v Krkonoších a Jeseníkách (3.1.2022) | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Nezvykle teplé počasí na začátek roku má podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu trvat až do středy, kdy se má opět začít ochlazovat. V pondělí a úterý teploty v Česku vystoupají nad deset stupňů, doprovázet je budou silné deště.

Zatímco v pondělí se přeháňky objeví pouze místy, v úterý už má pršet na většině území. Vydatný déšť se očekává zejména na jihu Čech, kde by za den mělo napadnout mezi 20 až 50 milimetry srážek, na návětří ojediněle i kolem 60 milimetrů. Ústav proto vydal v oblasti před deštěm také výstrahu. 

Kvůli současným podmínkám bude také rychleji odtávat sníh z hor. Ten pak rozvodní řeky a potoky, které odvádějí vodu z Krkonoš, Jeseníků a Šumavy. Podle hydrometeorologů budou dosahovat povodňových stupňů.

Okresy na jihu Čech

Až do středečního podvečera vydali hydrometeorologové varování především pro okresy v jižních Čechách. Vysoký stupeň nebezpečí kvůli povodním hrozí v okresech Sušice, Horažďovice, Vimperk a Prachatice. 

„Vydatné srážky a odtávání zbytků sněhu zvednou hladiny řek odvodňující centrální hřeben Šumavy. Očekáváme, že během úterý se výrazně zvednou hladiny Vydry, Křemelné, horní Otavy a přítoků do vodního díla Lipno. Vodní stavy by měly kulminovat v noci z úterý na středu nad prvním, místy pak i druhým stupněm povodňové aktivity. Na Vydře, Křemelné a Otavě po Sušici hrozí mírné překročení třetího stupně,“ píše ve varování ústav

Podle hydrometeorologů hrozí rozlévání vody z koryt řek do okolní krajiny, což s sebou může nést i další nebezpečí. „Je tady možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, a tedy zvýšené riziko aquaplaningu,“ doplňují hydrometeorologové.

Lidem proto doporučují sledovat vývoj situace. A hlavně poslouchat pokyny povodňových orgánů a záchranných složek. Lidé by se na povodeň také měli připravit, vyhýbat se řekám v okolí a nevstupovat ani nevjíždět do podmáčených oblastí, kde hrozí pády stromů. 

pik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme