Noční déšť na několika místech zvedl hladiny řek na první povodňový stupeň

Noční intenzivní déšť spolu s táním sněhu na horách mírně zvedl hladiny řek. Okolo 11.00 platil první stupeň povodňové aktivity na pěti stanicích v zemi. Říčanský potok v Praze-Kolovratech ráno překročil druhý stupeň, informovala povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu. Takzvaná bdělost platí na Úpě v Horním Starém Městě a Stěnavě v Meziměstí. Zvyšují se i hladiny dalších vodních toků na východě Čech, ukazují informace Povodí Labe.

Hradec Králové (Aktualizováno: 12:05 2. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okolo 11.00 platil první stupeň povodňové aktivity na pěti stanicích v zemi | Zdroj: Repro Český hydrometeorologický ústav

Nejvíc pršelo na Šumavě, v Českém lese, povodí Berounky a střední Vltavy, intenzivní déšť zasáhl i horské oblasti na severu Čech, Moravy a Slezska.

Meteorologové očekávají, že během dne bude srážek ubývat, na horách přejde déšť ve sněžení a hladiny na horních částech zasažených povodí začnou klesat. Ve středních a dolních částech ale nelze vyloučit překročení prvního povodňového stupně. 

Nejvýrazněji stouply hladiny řek v povodí Berounky, toky odvodňující pohraniční horské oblasti s výjimkou Krušných hor a Beskyd a přítoky Vltavy na území Prahy.

Před polednem platil první povodňový stupeň podle údajů na webu povodňové služby na Botiči ve stanici Jesenice-Kocanda, na Červeném potoce v profilu Hořovice, na Úpě v Horním Starém Městě, na říčce Stěnava v Meziměstí a na Řasnici ve Frýdlantě. Po 11.00 se nad hranici prvního stupně dostala i Smědá ve Višňové.

„V následujících hodinách očekáváme v důsledku ustávání srážek a ochlazování v nejvyšších polohách, kde dešťové srážky budou postupně přecházet ve sněhové, postupnou stabilizaci odtokové situace v horních částech zasažených povodí. Ve středních a dolních částech povodí v důsledku dotoku předpokládáme vzestupy vodních hladin,“ uvedli hydrologové.

V některých případech mohou ještě řeky dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity.

Meteorologové v sobotu varovali, že po vydatném nočním dešti se mohou zvednout hladiny některých řek. V regionech na jihozápadě a severu Čech, v Jeseníkách či Beskydech je do nedělního večera vyhlášená povodňová bdělost. Na jihu Moravy a na Vysočině, kde pršelo méně, zase platí výstraha na silný vítr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme