Varování před bouřkami trvá až do nedělní noci

Bouřky, přívalové deště a někde i kroupy - takové bylo dnešní počasí na některých místech republiky. Už v noci zasahovali hasiči na jihu Čech. Na Českokrumlovsku a na Prachaticku odčerpávali vodu ze zatopených přízemních prostor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka, déšť | Zdroj: ČTK

Bouřka přešla na jižní Moravu a v Brně zatopila kvůli přívalům deště voda z kanalizace část přízemí brněnské obchodní galerie Vaňkovka. Operační důstojník jihomoravských hasičů potvrdil, že některé rozmary počasí nebyly bez nebezpečí. "V Hrušovanech u Brna bouchl blesk do trafostanice," řekl.

Déšť způsobil potíže i na Krnovsku. Řeka Opava dosáhla v Karlovicích prvního stupně povodňové aktivity a hasiči pomáhali u několika zatopených sklepů. V okol Vrbna pod Pradědem napršelo podle Mileny Ferebauerové z Českého hydrometeorologického ústavu až 90 milimetrů vody.

"V této oblasti je i pravděpodobné, že se mohly rozvodnit některé z menších toků. Intenzivní bouřku jsme měli také v Liberci, tam spadlo devět milimetrů během hodiny, takže v některých místech se zaplavila silnice nebo mohlo dojít k zatopení níže položených bytů nebo jindy suchých koryt," přiblížila meteoroložka.

Podle meteorologů hrozí bouřky i během noci a zítřka. Jejich varování pro celou Českou republiku tedy platí až do zítřejší 23 hodin.

Vodáci by se při bouřkách neměli vydávat na řeky. Riziko je podle instruktorů vodních sportů velké. Lijáky mohou spustit najednou a zvednou hladinu i více než o metr.

S prudkými lijáky se potýkali i v Německu

Silné lijáky a prudké poryvy větru napáchaly škody i v sousedním Německu. Nejhorší situace panovala v metropoli Berlíně. Včera večer a v noci na dnešek se tam výjezdy hasičů a policistů počítaly na tisíce.

V Berlíně spadlo za pouhou hodinu 30 litrů vody na metr čtvereční. To je polovina množství, které průměrně naprší za celý červenec. Voda vyřadila z provozu řadu semaforů a paralyzovala veřejnou dopravu. Kvůli prudké bouřce musel být zrušen i obří koncert pro fanoušky fotbalového mistrovství světa.

Silný vítr lámal větve stromů a vzduchem létaly v centru města i celé pivní stany. Hasiči a policisté hlásí od včerejšího odpoledne neskutečných 12 tisíc výjezdů. Ve čtvrti Lichtenberg museli kvůli nebezpečí zřícení evakuovat obyvatele několikapatrového obytného domu.

Déšť poničil i trávník Olympijského stadiónu v Berlíně, kde je zítra na programu finále fotbalového šampionátu. Týmy Francie a Itálie tak musely vzít pro dnešek zavděk náhradními tréninkovými plochami. Škody na majetku hlásí také další východní spolkové země, hlavně Braniborsko, Sasko a Sasko-Anhaltsko.

Jiří Hošek, Lenka Rákosová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme