Varování před silným větrem platí až do večera

Česko stále trápí silný vítr. Výstraha meteorologů platí pro severní polovinu Česka až do dnešního večera. Například v Jeseníkách v noci na dnešek dosahovaly nárazy větru síly mohutné vichřice. Foukalo ale také v Krkonoších a Krušných horách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítr | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

„Na Šeráku byl naměřen náraz o rychlosti 31 metrů za sekundu. To je až 110 kilometrů v hodině. Na Fichtelbergu v Krušných horách byl náraz větru kolem 28 metrů za sekundu. To je kolem 100 kilometrů v hodině. Větrno bude i dnes, výstraha na vítr platí až do 18. hodiny,“ varuje meteoroložka Marie Odstrčilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kritické situaci na horách mluvil v Ranním interview náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek

Horská služba už včera upozorňovala, že v případě silného větru nebude doporučovat hřebenové túry. Lidé by se proto měli do hor dobře vybavit.

„ Speciálně u větru je potřeba si uvědomit, že nám nejenom ztěžuje pohyb, ale že se velice rychle snižuje pocitová teplota. Stačí když fouká 20 kilometrů za hodinu a hned je to o nějakých 10 stupňů nižší pocit, než je okolo. Takže je třeba na to dbát co se týká oblečení. Je potřeba si uvědomit, že i v tomto podzimním období jsou na horách časté mlhy, takže orientace je ztížená,“ radí ústřední náčelník Horské služby Jiří Brožek.

Společně se silným větrem zasáhlo Českou republiku nečekaně teplé počasí, které láme teplotní rekordy. Včera je počasí pokořilo na více než 20ti místech a podle meteoroložky se dnes situace bude opakovat:

„Nejvyšší teplotu naměřili v Brodu nad Dyjí. Tam vystoupila teplota na 18,7 °C a také tam padl teplotní rekord. I dnes jsou v ohrožení teplotní rekordy, protože bude velmi teplo. Na jihovýchodě Moravy může být 19 až 20 °C.“

Podrobnou předpověď počasí si můžete přečíst zde.

Naděžda Hávová, Martin Pařízek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme