Varovná vzpomínka na zavražděnou ruskou novinářku

Tři roky po vraždě investigativní novináři Anny Politkovské se v Národní technické knihovně v Praze uskuteční jeden z večerů, které pořádá společnost Člověk v tísni, s podtitulem "Máte právo vědět".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Besedu odstartuje britský dokumentární snímek Vraždy v ruských novinách, který poukazuje na skutečnost, že být nezávislým novinářem v Rusku může být životu nebezpečné povolání.

"Rusko patří mezi země, které jsou pro novináře nejnebezpečnější. Je třetí na světě v počtu zabitých novinářů za posledních deset let hned po Iráku a Alžírsku," popisuje situaci rusista Tomáš Kamenský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nebezpečí, které v Rusku hrozí novinářům, mluvil na Rádiu Česko rusista Tomáš Kamenský.

Podle něj patří mezi nejvíce šokující případy z poslední doby vražda Natálie Estěmirovové, která byla zabita letos v červenci a smrt ingušského novináře Mogameda Jevlojeva, který byl zastřelen během pobytu v policejní vazbě.

Podle Kamenského přitom všechny stopy vrahů vedou až do Kremlu: "Pachatel, který držel prst na spoušti, se možná najde. Vždycky se někdo najde, pak ho osvobodí a pak proti němu zase začnou vést vyšetřování. Jde ale o to, že člověk, který si vraždu objednal, je stále na svobodě."

Vražda Anny Politkovské se stále vyšetřuje

V případě smrti Anny Politkovské vyšetřování běží tři roky. Během té doby byli zatčeni čtyři muži a následně osvobozeni. Potom soud vyšší instance nařídil nový proces.

Kamenský se přitom domnívá, že na vraždě Anny Politkovské se podílel někdo z okolí čečenského prezidenta: "Je to tak, že Ramzan Kadyrov je podporován z Moskvy. Do Čečenska byl instalován a všechny vraždy, které se staly za poslední dva tři roky, které byly nejvíc šokující, tak souvisely s Čečenskem."

Celou situaci V Rusku ještě zhoršuje nezájem veřejnosti. "Ruská veřejnost se málo zajímá o dění v politické sféře, protože se jí docela dobře daří. Nelze tedy očekávat, že se bude kriticky stavět proti vraždám novinářů. Je to navíc společnost, která prošla válkou v Čečensku a je zvyklá na určitou míru brutality," vysvětluje Kamenský.

Velký vliv na mínění veřejnost mají samozřejmě i celostátní média: "Hlavním médium v Rusku je televize, která je naprosto pod kontrolou Kremlu. Ze všech televizních kanálů se line v podstatě totéž. Je to úspěšný mix nacionalizmu a postsovětských nálad a nostalgií, které jsou v Rusku velmi populární," dodává rusista.

Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme