Vavera zůstane ve funkci vedoucího katedry. Plzeňská práva chtějí počkat na verdikt soudu

František Vavera zůstane ve funkci vedoucího katedry na plzeňských právech. Rektor Západočeské univerzity chtěl loni ke konci roku prošetřit, jakým způsobem se bývalý úředník ministerstva vnitra na pozici dostal. Policejní akademie Vaverovi v minulosti odebrala magisterský i doktorský titul, což zdůvodňovala plagiátorstvím. Plzeňská univerzita na základě interního šetření nyní oznámila, že ctí presumpci neviny a klíčové je pravomocné rozhodnutí soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Vavera.

František Vavera. | Foto: Reprofoto ČT

"Pan děkan (Fakulty právnické Jan Pauly) má k dispozici pravomocná soudní usnesení, z nichž vyplývá, že v tuto chvíli nelze pohlížet na docenta Vaveru jako na člověka, který se dopustil toho, z čeho je osočován,“ uvedla pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Kamila Kolářová, mluvčí Západočeské univerzity v Plzni.

"Nemá tedy důvod, a na základě soudních usnesení ani nemůže, činit jakékoli kroky, dokud nebude definitivně rozhodnuto. Docent Vavera na pozici vedoucího katedry zůstává," doplnila.

Interní šetření

Policejní akademie odebrala magisterský titul Vaverovi v roce 2014, později se to týkalo i jeho doktorského titulu. Zhruba v té době také Vavera skončil ve funkci ředitele kabinetu náměstkyně Moniky Pálkové (KDU-ČSL) na ministerstvu vnitra. Tehdy ale odmítl, že by tak učinil právě kvůli aféře s tituly. V minulosti se o něm uvažovalo také jako o kandidátovi na takzvaného superúředníka, který by měl na starosti fungování státní správy podle služebního zákona.

Prošetřit Vaverův nástup do funkce vedoucího katedry trestního práva chtěl loni v prosinci rektor univerzity Miroslav Holeček. Věcí se zabýval děkan Jan Pauly, který má v kompetenci pracovněprávní záležitosti fakulty.

Vedoucí katedry podezřelý z plagiátorství? Plzeňská práva Vaveru prošetří, zatím má pozastavenou funkci

Číst článek

Na základě interního šetření pak rektorovi ke konci ledna zaslal podrobnou zprávu. Její součástí byla již zmíněná usnesení Městského soudu v Praze, která rozhodnutím Policejní akademie o odebrání titulů přiznávají odkladný účinek.

"Tato soudní usnesení jsou pro každého závazná a k dotyčnému je v této situaci třeba přistupovat tak, jako by žádné rozhodnutí Policejní akademie dosud nebylo vydáno," popsala mluvčí Kolářová s tím, že kromě toho zpráva obsahuje i vyjádření odborníků, kteří s Vaverou spolupracovali. "A kteří vysoce hodnotí jeho přínos k rozvoji kriminalistiky i jeho pedagogické působení," doplnila mluvčí.

Děkan Pauly zároveň požádal o dobrozdání "několik špičkových odborníků", například z oblasti kriminalistiky či na trestní právo, kteří se podle mluvčí Kolářové shodli na tom, že i z etického hlediska je jeho postup - tedy ponechat Vaveru ve funkci vedoucího katedry - opodstatněný.

"Rektor Holeček vzal zprávu na vědomí a do doby, než bude soudní řízení pravomocně ukončeno, se k této situaci nebude dále vyjadřovat," uvedla mluvčí Kolářová. Klíčové je pro univerzitu podle jejích slov pravomocné rozhodnutí soudu.

Vavera působil od roku 2004 na ministerstvu vnitra. Do širšího povědomí se dostal o šest let později, kdy si ho tehdejší ministr Radek John (Věci veřejné) vytáhl na post náměstka pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví. S příchodem Jana Kubiceho ale v resortu na čas skončil. Za ministra Milana Chovance (ČSSD) šéfoval kabinetu Moniky Pálkové (KDU-ČSL), náměstkyně pro sociální, zdravotnické a právní zabezpečení, bezpečnostní výzkum a programové řízení. Zároveň pracuje Vavera u Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru, kde vede odbor vnějších vztahů a legislativy. Tam má například na starosti projekty spolufinancované z fondů Evropské unie.

Případ se může táhnout i roky. Kvůli sporu s Policejní akademií podal Vavera k Městskému soudu v Praze dvě správní žaloby - jednu v roce 2014 a druhou 2015. Soud je přijal a přiznal jim odkladný účinek, ve věci ale zatím rozhodnuto nebylo. Jinými slovy: do doby, než soud o žalobách rozhodne, tituly Vaverovi zůstanou.

Vavera na dotazy Zpravodajského webu Českého rozhlasu zopakoval, že po dobu interního šetření měl závažná rozhodnutí činit po dohodě s děkanem. Jiné právní kroky vůči němu univerzita nepodnikla. V minulosti pak uvedl, že rozhodnutí Policejní akademie považuje za nehoráznost.

Policejní akademie mu kvůli plagiátorství odebrala titul. Nyní vede katedru na plzeňských právech

Číst článek

"Soudní řízení je ukončeno nepravomocně. Mám odklad účinnosti vykonatelnosti rozhodnutí. A je tady i jednoznačná judikatura Nejvyššího správního soudu. Nevidím v tom problém, fakulta o mých problémech věděla. Jinak by mě do té funkce neustanovila. V diplomové práci jsem měl odkaz na publikaci, která vyšla ve stejné době. Já jsem byl jeden ze spoluautorů," uvedl. Více čtěte ZDE.

Odebrané tituly

Vedoucím katedry právnické fakulty se Vavera stal loni v říjnu. Poté, co prošel řádným výběrovým řízením, je zaměstnán na částečný úvazek a vyučuje také předměty kriminalistika a trestní právo. Už v minulosti mluvčí Kolářová uvedla, že studenti si Vaveru coby vyučujícího pochvalují.

Právnická fakulta v Plzni čelila v minulosti kritice, a to když školu absolvovali studenti ve velmi krátkém termínu či ti, u nichž se prokázalo plagiátorství.

hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme