Vazbu u části obviněných nahradí elektronické náramky, novelu schválil Senát

Některé obviněné zřejmě začnou hlídat elektronické náramky. Soud je tak nebude muset posílat do vazby. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou schválili senátoři. Norma, která také ukládá trest obecně prospěšných prací vykonat do roka místo nynějších dvou let, teď míří k podpisu prezidentovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronický náramek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Uložit alternativní trest domácího vězení za méně závažnou trestnou činnost umožňuje nový trestní zákoník již od roku 2009. Zatím trestní lze ale využít elektronické náramky pouze u trestu domácího vězení a u podmíněně propuštěných vězňů, kteří se musí zdržovat se doma.

Nyní schválená novela trestního řádu rozšiřuje monitoring v některých případech také na vazebně stíhané.

Hlavní výhodu elektronických náramků vidí ministerstvo spravedlnosti v tom, že člověk může zůstat s rodinou, chodit do práce a věnovat se svým zájmům.

Stát teď v soutěži vybírá, kdo bude náramky dodávat. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) senátorům řekl, že nyní ministerstvo v soutěžním dialogu vyjednává se šesti zájemci.

„ V nejbližší době se sejdeme se všemi šesti potenciálními dodavateli a budeme projednávat další postup,“ uvedl s tím, že dodavatele náramků by ministerstvo chtělo vybrat do konce roku.

Podle novely se také mění lhůta na vykonání veřejně prospěšných prací. Odsouzení na ně dostanou jeden rok namísto současných dvou.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme