Vazebně stíhaný poslanec Rath bude dostávat o téměř 30 tisíc nižší plat

Na účet poslance Davida Ratha bude měsíčně chodit o 29 tisíc korun méně než obvykle. Vedení poslanecké sněmovny rozhodlo, že zákonodárce, který sedí ve vazbě, nepotřebuje pobírat k platu všechny finanční náhrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath ve sněmovně | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Jak píše Mladá fronta Dnes, David Rath i po svém zatčení dostával k platu 56 tisíc korun hrubého - peníze za veškeré náhrady na dopravu, reprezentaci, jídlo a oblečení. Ty poslanec obdrží za každých okolností. I v případě, že nikam necestuje a nic na sebe si nekupuje.

Doteď se zdálo, že peníze není možné podle zákona Rathovi sebrat. I přesto ale kancléř sněmovny Petr Kynštetr po poradě s právníky vyplácení náhrad bývalému hejtmanovani zastaví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Předsedkyně dolní komory parlamentu Miroslava Němcová postup schvaluje i přesto, že Rath může podat žalobu a nevyplacených náhrad se domáhat. Němcová věří, že případný soud by rozhodl podle logiky, a ne striktně podle toho, co říká zákon.

„Podle našeho vidění situace není normální, aby z peněz daňových poplatníků byly poslanci vypláceny výdaje na reprezentaci a dopravu vlastním vozidlem ve chvíli, kdy je evidentní, že tyto náhrady nemůže čerpat,“ řekla Němcová.

Igor Maňour, Alžběta Havlová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme