Včasná návštěva lékaře rozhoduje i u rakoviny prsu

Čtyři roky funguje Projekt 35. Je zaměřen na mladé ženy s rakovinou prsu. Dosud lékařům pomohl zachytit nádory v časných stádiích, kdy je ještě možné je začít léčit. Teď chtějí iniciátoři projektu pokročit dál a vytvořit program, který rozšíří diagnostické možnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitální mamograf | Foto: Lucie Zemanová

Petra Tesařová z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze poznamenala, že společnost žen s karcinogenem prsu je velice početná a heterogenní. Každý rok se diagnostikuje přes 6 000 nových případů.

"Nejčastěji postihuje ženy mezi 45 a 70 lety a v této věkové skupině jsou už dobře známé screeningové programy a většina žen navštěvuje mamografii jednou za dva roky."

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékařka Petra Tesařová hovořila na Rádiu Česko o rakovině prsu

"Existuje představa, že karcinom prsu nebolí, že hmatné změny jsou nepodstatné, takže se může snadno problém zanedbat. "Mám zásadu, že je lepší pacienty zbytečně náročně vyšetřit než propásnout karcinogen prsu. I tady platí, dvakrát měř, jednou řež," připomněla docentka.

Karcinom prsu je u mladých vzácný, ale zákeřný

U mladých pacientek je situace jiná, onemocnění je u nich sice vzácné, ale jejich nádor je mnohem nebezpečnější, rychleji rostoucí - a přitom se hůře diagnostikuje.

Tesařová také upozornila, že prognóza stavu pacientky závisí zhruba na dvou okolnostech. "Jednak na rozsahu onemocnění, a to můžeme ovlivnit včasnou návštěvou lékaře a jednak na biologické povaze onemocnění."

Po zjištění podrobností biologické povahy lze lépe zacílit léčbu. Při její volbě jde nejen o správný výběr, ale i o správný čas aplikace.

Česko se pomalu blíží v tomto onemocnění incidenci ostatních vyspělých zemí, která stále stoupá. "Ročně v Česku onemocní karcinomem prsu asi 6 500 žen, z toho je zhruba 100 žen do 35 let věku," připomněla Tesařová.

Milan Kopp, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme