Včel ubývá. Ceny porostou, objevuje se falešný med

Potravinářská inspekce dlouhodobě upozorňuje na produkty plzeňské společnosti JSG med, problémy u ní objevila i veterinární správa. Firma to vysvětluje nejednotnou metodikou kontrol.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včelařka Veronika Veselá

Včelařka Veronika Veselá | Foto: Eva Bucharová | Zdroj: Český rozhlas

Parazit kleštík včelí, který se loni přemnožil kvůli teplému počasí, a také různé plísně decimují české úly. Včelaři se obávají, že se může opakovat situace z roku 2008, kdy jim uhynula až polovina medonosných včelstev. A zatímco včel ubývá, spotřeba medu pozvolna roste. Dá se proto očekávát další vzestup cen.

Zatímco před deseti lety srazil levný import z Číny cenu medu pod čtyřicet korun, nyní se pohybuje okolo 150 korun za kilo.

Co všechno dovážíme z Číny

Číst článek

Nedostatek medu může nepoctivé výrobce a distributory motivovat k tomu, aby jej ředili různými sirupy a dobarvovali. Podobný podvod laik sotva odhalí, z hlediska zákona jde ovšem o padělání.

Při analýze dat Státní zemědělské a potravinářské inspekce Český rozhlas zjistil, že nejvíce prohřešků má na kontě jeden z největších producentů medu, firma JSG med sídlící v Plzni. Od roku 2012 její výrobky nevyhověly při 48 kontrolách Státní zemědělské a potravinářské inspekce. U druhého nejčastějšího provinilce, společnosti MEDOKOMERC, to bylo za stejnou dobu sedm případů.

A o co šlo? Med často obsahoval karamel, který se užívá pro dobarvení světlého či ředěného výrobku. Na ředění ukazuje i snížená aktivita enzymu diastáza. Přítomnost hydroxymetylfurfuralu zase naznačuje, že se s medem špatně zacházelo.

Pokud inspekce objeví nevyhovující výrobek, postih dopadne na prodejce a výrobce se fakticky nijak nedotkne. Potravinářští inspektoři pak ale případně kontaktují kolegy z veterinární správy, kteří provedou šetření přímo na místě výroby.

Chovy včel v České republice decimují choroby. Hrozí, že vyhyne až třetina včelstev

Číst článek

U zmíněné firmy JSG provedli veterináři v roce 2014 15 kontrol, jedna z nich odhalila zmíněný hydroxymetylfurfural. Předloni pak z 10 kontrol objevily závadu tři: Ve dvou případech šlo pravděpodobně o ředění, jednou inspektoři našli v medu nečistoty.

Firma se brání, že med nijak neupravuje a neředí a že časté nálezy Státní zemědělské a potravinářské inspekce lze vysvětlit nejednotnou metodikou. "Zemědělská inspekce zákonný rámec překračuje," tvrdí jednatelka společnosti Gabriela Straková s tím, že kontroloři sledují parametry, které zatím nejsou zanesené v testovacím kodexu Alimentarius. Nutno dodat, že když inspektoři během loňského června provedli speciální akci zaměřenou na medy, produkty JSG neobstály ani v jednom případě.

Aktuální výsledky kontrol medu naleznete na webu potravinynapranyri.cz, z něhož jsme také čerpali data pro naši analýzu.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme