Včel ubývá. Ceny porostou, objevuje se falešný med

Potravinářská inspekce dlouhodobě upozorňuje na produkty plzeňské společnosti JSG med, problémy u ní objevila i veterinární správa. Firma to vysvětluje nejednotnou metodikou kontrol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včelařka Veronika Veselá | Foto: Eva Bucharová

Parazit kleštík včelí, který se loni přemnožil kvůli teplému počasí, a také různé plísně decimují české úly. Včelaři se obávají, že se může opakovat situace z roku 2008, kdy jim uhynula až polovina medonosných včelstev. A zatímco včel ubývá, spotřeba medu pozvolna roste. Dá se proto očekávát další vzestup cen.

Zatímco před deseti lety srazil levný import z Číny cenu medu pod čtyřicet korun, nyní se pohybuje okolo 150 korun za kilo.

Co všechno dovážíme z Číny

Číst článek

Nedostatek medu může nepoctivé výrobce a distributory motivovat k tomu, aby jej ředili různými sirupy a dobarvovali. Podobný podvod laik sotva odhalí, z hlediska zákona jde ovšem o padělání.

Při analýze dat Státní zemědělské a potravinářské inspekce Český rozhlas zjistil, že nejvíce prohřešků má na kontě jeden z největších producentů medu, firma JSG med sídlící v Plzni. Od roku 2012 její výrobky nevyhověly při 48 kontrolách Státní zemědělské a potravinářské inspekce. U druhého nejčastějšího provinilce, společnosti MEDOKOMERC, to bylo za stejnou dobu sedm případů.

A o co šlo? Med často obsahoval karamel, který se užívá pro dobarvení světlého či ředěného výrobku. Na ředění ukazuje i snížená aktivita enzymu diastáza. Přítomnost hydroxymetylfurfuralu zase naznačuje, že se s medem špatně zacházelo.

Pokud inspekce objeví nevyhovující výrobek, postih dopadne na prodejce a výrobce se fakticky nijak nedotkne. Potravinářští inspektoři pak ale případně kontaktují kolegy z veterinární správy, kteří provedou šetření přímo na místě výroby.

Chovy včel v České republice decimují choroby. Hrozí, že vyhyne až třetina včelstev

Číst článek

U zmíněné firmy JSG provedli veterináři v roce 2014 15 kontrol, jedna z nich odhalila zmíněný hydroxymetylfurfural. Předloni pak z 10 kontrol objevily závadu tři: Ve dvou případech šlo pravděpodobně o ředění, jednou inspektoři našli v medu nečistoty.

Firma se brání, že med nijak neupravuje a neředí a že časté nálezy Státní zemědělské a potravinářské inspekce lze vysvětlit nejednotnou metodikou. "Zemědělská inspekce zákonný rámec překračuje," tvrdí jednatelka společnosti Gabriela Straková s tím, že kontroloři sledují parametry, které zatím nejsou zanesené v testovacím kodexu Alimentarius. Nutno dodat, že když inspektoři během loňského června provedli speciální akci zaměřenou na medy, produkty JSG neobstály ani v jednom případě.

Aktuální výsledky kontrol medu naleznete na webu potravinynapranyri.cz, z něhož jsme také čerpali data pro naši analýzu.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme