Za smrt tisíců včel v Šenově na Ostravsku může postřik na řepku, potvrdila veterinární správa

Za květnové úhyny tisíců včel v Šenově u Ostravy může postřik na řepku. Vyplývá to z výsledků laboratorních rozborů zveřejněných ve čtvrtek. Krajská veterinární správa je předala rostlinolékařské správě, ta se tím bude dál zabývat. V testovaných vzorcích jsou stopy po chemických přípravcích, kterými se ošetřují řepková pole.

Aktualizováno Ostrava/Šenov (Aktualizováno: 9:04 7. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včely (Ilustrační foto).

Včely (Ilustrační foto). | Foto: stock exchange

„Jsou to účinné látky, které jsou toxické,“ řekl Českému rozhlasu Ostrava ředitel krajské veterinární správy Severin Kaděrka.

Mají včely rády řepku? ‚Ano, protože začátkem jara nic jiného v krajině není,‘ říká agrární analytik

Číst článek

Postřik na řepku v Šenově zničil více než 200 včelstev. V jednom včelstvu může být v závislosti na ročním období zhruba 15 tisíc nebo i 60 tisíc jedinců, v zimě je jich méně, v létě více.

„Zaprvé se nemůže točit med, zadruhé budou hlavně ztráty na výnosech,“ uvedl předseda šenovských včelařů Karel Lupa. Med je podle něj kontaminovaný. 

Jedno včelstvo podle odborníků běžně vyprodukuje až třicet kilogramů medu, který se prodává za dvě stě korun za kilo.

„Od roku 1985, co dělám předsedu, tak nepamatuji takové úhyny, jak jsem viděl u některých včelařů. To víte, že jsou naštvaní, poněvadž při největším rozkvětu včelstev jsou takové úhyny,“ uvedl dříve Lupa pro Český rozhlas.

Ďábel se skrývá v procesu: jak se z bruselského nápadu snížit emise staly české lány řepky

Číst článek

Zemědělec měl podle České televize provést postřik v noci. Přestože měl povinnost informovat včelaře minimálně 48 hodin předem, neučinil tak. K případu se odmítl vyjádřit.

Škody podle něj v tuto chvíli přesahují minimálně 300 tisíc korun. V případě úmrtí včel kvůli pesticidu by škoda měla uhrazena z pojištění zemědělce.

Státní veterinární správa dostane ročně oznámení asi o deseti otravách včelstev. Jde ovšem pouze o prokázané případy, otrav tak může být více. Ne vždy se totiž podaří prokázat, že viníkem je právě postřik polí.

Video zachycující umírající včely, které natočil včelař Tomáš Tureček, kterému podle dřívějších informací uhynulo kolem 15 tisíc včel:

Petr Dušek, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme