Včerejší nepokoje - stovky zadržených, desítky zraněných, spokojený ministr vnitra

Policie při úterních násilných protestech v centru Prahy zadržela asi 420 lidí, z toho 130 cizinců. Českému rozhlasu to dnes ráno řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Předpokládá, že zadržení budou obviněni z útoku na veřejného činitele, poškozování cizí věci i z jiných trestných činů. Mnozí budou postiženi také v přestupkovém řízení, například za neuposlechnutí výzvy veřejného činitele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gross je přesvědčen, že policie odvedla \"stoprocentní práci\". Cíle, které si dala, se podle něho podařilo splnit. Ministr se domnívá, že česká policie je lepší než policejní sbory v Melbourne, Washingtonu či Seattlu, protože demonstrace proti světovým finančním organizacím zvládla lépe.

Nevyloučil sice jednotlivé excesy v chování policistů, ale prohlásil, že rozhodně nebude ten, kdo \"bude policistům něco vyčítat\". Odmítl kritiku Občanských právních hlídek, podle nichž policisté často tvrdě zasahovali proti těm, kteří protestovali nenásilně, zatímco provokatéři a násilníci jim unikali. Hlídky podle Grosse nebyly tam, kde měly být. \"Jejich názor mě upřímně řečeno mnoho nezajímá,\" poznamenal.

18 policistů bylo hospitalizováno a dalších 43 bylo ošetřeno ambulantně. Zraněno bylo i 96 civilistů, z toho 31 účastníků zasedání. Ošetření vyhledalo i několik novinářů.

Protesty proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance budou v Praze pokračovat i dnes. Zatím se protestující scházejí na náměstí Míru. Vzhledem k tomu, že mnoho zahraničních demonstrantů už opustilo republiku, neměly by akce dosáhnout včerejších rozměrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme