Ve 24 obcích se opět otevřou volební místnosti

Ve 24 obcích po celém Česku dnes budou nové komunální volby. Ve většině z nich se předchozí zastupitelstva rozpadla kvůli vzájemným neshodám jejich členů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunální volby a volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

V Řitonicích na Mladoboleslavsku je důvod pro dnešní volby jiný. Nikdo tam nechtěl vládnout, proto se v obci dlouhodobě nedařilo sestavit kandidátní listinu.

V obci se zhruba osmdesáti obyvateli se podařilo po dvou neúspěšných pokusech konečně sestavit jednu kandidátní listinu. Přenesenou působnost od podzimu v Řitonicích vykonával mladoboleslavský magistrát a ministerstvo vnitra sem dosadil správce.

Podle bývalé řitonické starostky Jiřiny Vokounové byl důvodem bezvládí špatné vztahy v obci.

„Když potom přijde ta zodpovědnost jako byly volby a měli se přihlásit a být třeba v obecním úřadě nebo dělat starostu, tak to nikdo nechce,“ potvrdila Jiřina Vokounová.

V Pramenech už popáté

Jediná obec v republice Prameny na Chebsku zůstane po dnešních dodatečných volbách určitě bez zastupitelstva a starosty.

Vesnice ve Slavkovském lese je extrémně zadlužená, a tak se funkci na obecním úřadě všichni lidé vyhýbají. Veškerý obecní majetek spadl v minulých letech do exekuce. Do voleb tam lidé nejdou už po páté za sebou.

Za bývalého starosty pracovali pro stopadesátihlavé Prameny čtyři lidé. Dnes by si zastupitelstvo muselo sednout do hospody, protože obecní úřad prodal exekutor v dražbě.

Poplatky za psy nebo nájem za pozemky platí lidé státem určenému správci v Mariánských Lázních, kam stejně dojíždějí za prací.

Ľubomír Smatana, Jana Huzilová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme