Ve 40 obcích si zvolí nové zastupitele

Obyvatelé čtyř desítek obcí dnes volí své zastupitele. Volební sobotu mají tam, kde počet zastupitelů klesl pod zákonnou hranici, a také v sedmi nově vzniklých obcích. Zvolení členové místních samospráv ale budou obce spravovat jen půl roku, protože v listopadu se na celém území republiky budou konat komunální volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2002 | Foto: Vlastimil Hankus

Obecní volby dnes čekají například obyvatele Rohozné na Svitavsku. Tamní zastupitelstvo se totiž na podzim rozpadlo a zbyli jen čtyři členové. Zákon přitom stanovil hranici pěti zastupitelů. Podle starosty Jindřicha Javůrka však v Rohozné o volby velký zájem není.

"Já jsem myslel, že bude kandidovat více lidí, ale zůstala kandidátka o šesti členech Sdružení nezávislých kandidátů, nikdo další do toho nešel. Zřejmě je odrazuje situace, že je to na dobu půl roku. Dost lidí říká, že je to zbytečné, že to mohlo vydržet až do řádných komunálních voleb v listopadu. Předpokládám volební účast do 50 procent, víc asi ne."

Své zastupitele budou vybírat i obyvatelé Kobylé nad Vidnavkou. Obec vznikla loni v lednu odtržením od Žulové, ale zákon jí tehdy neumožňoval vyhlášení voleb. Jeden z iniciátorů osamostatnění Kobylé Bohumil Poulíček věří, že volební účast bude velká.

"Předpokládám, že ti, kteří jsou zdraví a schopní volit, že přijdou ve velkém počtu, jak to už tradičně bývá v Kobylé zvykem. No a samozřejmě také proto, že tam jsou tři kandidátky, které obsahují přesně 23 kandidátů a z těch 23 kandidátů má každý svého příznivce a každý určitě přijde dát ten hlas tomu, koho by nejraději viděl na obecním úřadě."

Obce, které v současné době fungují bez samosprávy, dlouho čekaly na nový volební zákon, na jehož základě by místní volby vůbec mohly být vypsány. Jeho přijetí totiž neustále oddalovaly názorové rozpory v parlamentu. Obce se ho dočkaly až koncem loňského roku.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme