Ve 418 ústavech žije v Česku více než 16 tisíc handicapovaných lidí
V České republice žije ve 418 ústavech přes šestnáct tisíc postižených lidí. Z toho více než tisícovka jsou děti. Je to vůbec poprvé, kdy si ministerstvo práce a sociálních věcí nechalo zpracovat takovou statistiku. Ta ukazuje, že o nejvíc handicapovaných se pečovatelé starají v Ústeckém, Středočeském a Moravskoslezském kraji.
„Je to takové jedno větší město lidí, kteří jsou vyloučeni z běžného života společnosti a žijí v ústavním prostředí. Myslím, že to je jedno z nejpodstatnějších zjištění, říká vedoucí Národního centra podpory transformace sociálních služeb Milan Šveřepa a pokračuje:
„Při přepočtu na počet obyvatel kraje má nejnižší počet ústavů město Praha. A ilustruje to přesně to, že z Prahy se dlouhodobě, desítky let, vyvážejí lidé s postižením do všech možných koutů republiky.“ Podle Šveřepy počty ústavů vyplývají z dávné minulosti.
„V tom 19. století prostě byla představa, že tohle je dobrý způsob, jak se o lidi s nějakým druhem postižení postarat. Takže se začaly zřizovat nějaké formy organizací a institucí, zdravotnických a podobně. Ale v tom předchozí politickém období lidé s postižením nesplňovali obraz správného člověka v socialistické společnosti,“ vysvětluje.
„Praha historicky služby směřuje mimo svoje hranice. Tady je řada neziskových organizací, které poskytují služby v komunitě,“ říká také Romana Kulichová z ministerstva práce a sociálních věcí.
V budoucnu by měla velké ústavy nahradit malá komunitní centra, kde budou mít lidé větší komfort. Je to vůbec poprvé, co si ministerstvo práce a sociálních věcí nechalo zpracovat takovou analýzu ústavní péče.