Ve 418 ústavech žije v Česku více než 16 tisíc handicapovaných lidí

V České republice žije ve 418 ústavech přes šestnáct tisíc postižených lidí. Z toho více než tisícovka jsou děti. Je to vůbec poprvé, kdy si ministerstvo práce a sociálních věcí nechalo zpracovat takovou statistiku. Ta ukazuje, že o nejvíc handicapovaných se pečovatelé starají v Ústeckém, Středočeském a Moravskoslezském kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Handicapovaní lidé | Foto: Alena Houšková

„Je to takové jedno větší město lidí, kteří jsou vyloučeni z běžného života společnosti a žijí v ústavním prostředí. Myslím, že to je jedno z nejpodstatnějších zjištění, říká vedoucí Národního centra podpory transformace sociálních služeb Milan Šveřepa a pokračuje:

„Při přepočtu na počet obyvatel kraje má nejnižší počet ústavů město Praha. A ilustruje to přesně to, že z Prahy se dlouhodobě, desítky let, vyvážejí lidé s postižením do všech možných koutů republiky.“ Podle Šveřepy počty ústavů vyplývají z dávné minulosti.

„V tom 19. století prostě byla představa, že tohle je dobrý způsob, jak se o lidi s nějakým druhem postižení postarat. Takže se začaly zřizovat nějaké formy organizací a institucí, zdravotnických a podobně. Ale v tom předchozí politickém období lidé s postižením nesplňovali obraz správného člověka v socialistické společnosti,“ vysvětluje.

„Praha historicky služby směřuje mimo svoje hranice. Tady je řada neziskových organizací, které poskytují služby v komunitě,“ říká také Romana Kulichová z ministerstva práce a sociálních věcí.

V budoucnu by měla velké ústavy nahradit malá komunitní centra, kde budou mít lidé větší komfort. Je to vůbec poprvé, co si ministerstvo práce a sociálních věcí nechalo zpracovat takovou analýzu ústavní péče.

Petra Benešová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme