Ve Dvoře Králové mají plán na záchranu bílého nosorožce

Jedním z nejohroženějších živočišných druhů je nosorožec tuponosý severní. Je to jeden z poddruhů afrického nosorožce tuponosého, někdy se mu také říká nosorožec bílý. Na celém světě jich žije jen několik. Šest těchto nosorožců je v zoologické zahradě ve Dvoře Králové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožec bílý severní | Foto: Ing. Hajnyš, ZOO Dvůr Králové

A právě tam iniciovali projekt na záchranu tohoto živočišného druhu. Podle ředitelky ZOO ve Dvoře Králové Dany Holečkové se nosorožci se v zoologických zahradách jen málokdy rozmnoží, u nás naposledy v roce 2000.

"Samci jsou v pořádku, ale u samic dochází k útlumu hormonálních cyklů, nechtějí se téměř vůbec pářit. V podmínkách zoologických zahrad se zjevně nedaří navodit potřebné teritoriální a sociální chování nutné pro pravidelné rozmnožování," vysvětlila Holečková ve vysílání Rádia Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

ředitelka ZOO ve Dvoře Králové Dana Holečková popisuje plán na záchrana bílého nosorožce

Proto zoo plánuje přesun zvířat do Afriky, protože v přírodních podmínkách se lépe množí. Přemístí dva reprodukce schopné jedince - samce a dvě samice do rezervace v Keni, kde budou žít polodivokým způsobem v přírodních podmínkách.

"Nosorožci budou žít polodivoce, nepustí se přímo do buše, nejdříve si v ohradách budou muset zvyknout na život v přírodě, což bude trvat přibližně rok, pak se jim prostor ohrad zvětší natolik, že budou moci žít stejně jako jejich divocí kolegové," popsala život nosorožců v Africe Holečková.

ZOO Dvůr Králové se věnuje chovu nosorožců již 35 let. Černé nosorožce rozmnožuje jako první na světě dokonce již v páté generaci. Celkem se zde narodilo 45 nosorožců, z toho 33 černých, 9 bílých (dvou poddruhů) a 3 indičtí.

Alena Adámková, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme